Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
koncert
25-07-2016 12:15

Muzyczny Jarmark Jagielloński 2016

W Lublinie podczas Jarmarku Jagiellońskiego (12-14 sierpnia) będziemy mogli zobaczyć wyjątkowe koncerty zarówno muzyki tradycyjnej, jak i muzyki tworzonej przez artystów poszukujących inspiracji w tradycji, świadomie łączących ją z innymi gatunkami muzycznymi i korzystających z niej w warstwie wokalnej, muzycznej i instrumentalnej.

Share
Muzyczny Jarmark Jagielloński 2016Fot: Ignacy Tokarczyk
d3laiix

Sięgniemy do muzyki z Lubelszczyzny z Roztocza – niezwykle bogatej krainy nie tylko pod względem przyrodniczym, ale i kulturowym, muzyki Kielecczyzny, wiejskiej muzyki żydowskiej, tradycji śpiewaczych z Ukrainy. W tym roku pierwszy raz wybierzemy się też w podróż do Estonii, której tajemniczość i subtelność objawia się w wielu warstwach wartych uwagi.

Przez trzy dni Festiwalu usłyszymy projekty zarówno na dużej scenie, która w tym roku będzie znajdować się na dziedzińcu Zamku Lubelskiego, jak i przestrzeni Bazyliki i wirydarza Klasztoru oo. Dominikanów oraz na Placu przy dawnym Teatrze Andersena.

Program muzyczny rozpoczniemy w piątek 12 sierpnia na scenie na dziedzińcu Muzeum Lubelskiego na Zamku specjalną produkcją Warsztatów Kultury, koncert Re: tradycja w którym wystąpią mistrzowie muzyki i śpiewu tradycyjnego, ich uczniowie oraz artyści znani szerokiej publiczności. Idea koncertu nawiązuje do projektu filmowego „Szlakiem Kolberga”, podczas którego zainicjowane zostały spotkania artystów pochodzących z różnych środowisk, a muzyka stała się płaszczyzną dialogu. W koncercie wezmą udział Stanisława Galica Górkiewicz, wybitna prymistka z Bukowiny Tatrzańskiej, która wystąpi wspólnie z Tymonem Tymańskim, Adam Strug oraz Bronisława Świder wykonają pieśni kurpiowskie, Czesław Mozil zagra wspólnie z wybitnym harmonistą Sławomirem Czekalskim i Marią Stępień, Gaba Kulka wykona tradycyjne pieśni ze wspaniałą śpiewaczką Marią Siwiec z Gałek Rusinowskich, a towarzyszyć im będzie Kapela Niwińskich. Repertuar kielecki usłyszymy w wykonaniu Stanisława Witkowskiego, Mateusza Pospieszalskiego i Kapeli Tęgie
Chłopy, a Krzesimir Dębski ze Stanisławem Głazem, Bronisławem Rawskim i Zbigniewem Butrynem wykonają tradycyjne melodie z Lubelszczyzny. Koncert poprowadzi Agnieszka Obszańska, dziennikarka Radiowej Trójki oraz Jacek Hałas, muzyk, śpiewak, założyciel Poznańskiego Domu Tańca.

d3laiix

Koncert poprzedzony będzie spotkaniem o godzinie 16.00 z autorem projektu filmowego Szlakiem Kolberga Michałem Pietrusiewiczem oraz artystami biorącymi udział w koncercie.
Kiedy: 12 sierpnia, godz. 19.30
Gdzie: Dziedziniec Muzeum Lubelskiego na Zamku

Pierwszego dnia Jarmarku Jagiellońskiego zagrają także Tęgie Chłopy. Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.
Kiedy: 12 sierpnia, godz. 21.00
Gdzie: Dziedziniec Muzeum Lubelskiego na Zamku

Sobotni wieczór rozpocznie projekt „Zofia Sulikowska z Wojsławic. Portret śpiewaczki”. To jedna z pierwszych w Polsce płytowych monografii poświęconych pojedynczej ludowej artystce. Bohaterką jest jedna z najciekawszych i bardziej utytułowanych wiejskich wykonawczyń tradycyjnego repertuaru na Lubelszczyźnie, nagradzana wielokrotnie m.in. na festiwalu w Kazimierzu (Złota Baszta) oraz laureatka Nagrody Kolberga. Na płytę składają się unikalne pieśni weselne, kolędy, pieśni religijne, ballady z przekazu rodzinnego i zaczerpnięte od sąsiadów z powiatu chełmskiego.
Kiedy: 13 sierpnia, godz. 18.00
Gdzie: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1

Usłyszymy również koncert Kapeli Brodów pt. „Muzikaim”
Projekt jest wynikiem poszukiwań śladów muzyki żydowskiej w muzyce polskiej, głównie granej na wsiach. „Usłyszałem u wiejskich muzykantów dźwięki żydowskie – żywe, obce, intrygujące. Czasem była to fraza, czasem cały utwór. Podsłuchany pod oknem, nauczony w terminie u żydowskiego skrzypka, potem grany do tańca na zabawach i weselach. Kolberg notował melodie żydowskie sporadycznie. Na tysiące zapisanych znajdziemy ich kilkanaście. Zbierałem te motywy, sklejałem okruchy. Taka mogła być muzyka żydowska na wsiach w przedwojennej Polsce.” – mówi Witek Broda, autor projektu.
Kiedy: 13 sierpnia, godz. 19.30
Gdzie: Dziedziniec Muzeum Lubelskiego na Zamku

d3laiix

Sobotni wieczór zakończy Joanna Słowińska w projekcie „Archipelag”. Można określić go jako połączenie pulsu tradycji i energii nowych technologii. Joanna Słowińska to jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci na polskiej scenie, wokalistka o wielkiej scenicznej osobowości. Fanom etno i world music znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną, miłośnikom piosenki literackiej – z brawurowych interpretacji kompozycji Zygmunta Koniecznego.
Kiedy: 13 sierpnia, godz. 21.00
Gdzie: Dziedziniec Muzeum Lubelskiego na Zamku

W niedzielę zapraszamy na koncert Zespołów Śpiewaczych Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Jabłonna, które wykonają pieśni ku czci Matki Boskiej. Repertuar spotkania wybrany jest przez same wokalistki według kryterium: ulubiona, najładniejsza, stara... tak, aby pokazać współczesny muzyczny kult Matki Boskiej na wsi. Spotkanie nie będzie miało charakteru koncertu, ponieważ muzyka wsi nie jest muzyką koncertową. Jej naturalnym środowiskiem jest na przykład nabożeństwo, stąd wybór miejsca – Bazylika oo. Dominikanów.
Kiedy: 14 sierpnia, godz. 13.00
Gdzie: Bazylika oo. Dominikanów, ul. Złota 9

Wyjątkowym koncertem w kameralnej przestrzeni Wirydarza Klasztoru Ojców Dominikanów zakończymy tegoroczny Jarmark Jagielloński. Maarja Nuut, która wystąpi w projekcie Une meeles, to skrzypaczka i wokalistka z Estonii. Jej muzyka łączy tradycyjne melodie taneczne, pieśni oraz opowieści z elektroniką na żywo, tworząc przestrzeń, w której minimalizm i muzyka eksperymentalna spotykają się z tradycyjną muzyką wiejską przedwojennej Europy. Wiosną 2013 Maarja wydała debiutancki album „Soolo”, który został entuzjastycznie przyjęty w Europie. Otrzymała bardzo wiele doskonałych recenzji, porównywano ją do czeskiej skrzypaczki Ivy Bittovej, a na Twiterze chwalił ją sam lider Duran Duran, Simon Le Bon. W ostatnich miesiącach, Maarja koncertowała w USA, Kanadzie, UK i Europie, otrzymała Nagrodę Artystyczną podczas Tygodnia Muzycznego w Tallinnie, zaprezentowała też bardzo udany showcase podczas Międzynarodowej Konferencji WOMEX w Santiago w Hiszpanii. Jej drugi album, „Une meeles”, ukazał się wiosną 2016.
Kiedy: 14 sierpnia, godz. 20.00
Gdzie: Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów, ul. Złota 9

To jednak nie wszystkie muzyczne atrakcje. Na Starym Mieście za dnia nie zabraknie grupy Holloenek Hungarica, która przez trzy dni będzie wędrować pomiędzy straganami i zapewniać niezapomnianą atmosferę Jarmarku, a każdy wieczór zamykać będzie Potańcówka Jarmarkowa, czyli taneczna zabawa pod rozgwieżdżonym niebem. Zagrają m.in. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Dobrzeliniacy i Maria Stępień, Zawołany Skład Weselny, Kapela Tęgie Chłopy, Trio Marcina Lorenca, Gminna Orkiestra Dęta z Goraja, Kapela Jana Wochniaka, Kapela Kinaszewska / Strelniki oraz Kapela Eugeniusza Skrzypka ze Zdziłowic.

d3laiix

Szczegółowe informacje można będzie znaleźć na stronie internetowej:
www.jarmarkjagiellonski.pl

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin.
Partnerzy: Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Fundacja Kultura Enter, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, Muzeum Lubelskie, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Ústredie ľudovej umeleckej výroby.
Patroni medialni: Polskie Radio Program Drugi, TVP 2, TVP Kultura, Wirtualna Polska, TVP3 Lublin, Radio Lublin, Gazeta Wyborcza, Weranda Country, Sielskie Życie, SlowLife Food&Garden, Co Jest Grane24, O.pl Polski Portal Kultury, muzykatradycyjna.pl, kulturaludowa.pl, etnosystem.pl, nocowanie.pl
Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin Pan Krzysztof Żuk.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

d3laiix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3laiix
d3laiix
Więcej tematów