PolskaMuzeum Powstania Warszawskiego w starej elektrowni tramwajowej

Muzeum Powstania Warszawskiego w starej elektrowni tramwajowej

Muzeum Powstania Warszawskiego będzie
mieściło się w budynkach dawnej elektrowni tramwajowej przy ul.
Przyokopowej w Warszawie. Tę decyzję władz miasta
zaakceptowali kombatanci.

Muzeum Powstania Warszawskiego w starej elektrowni tramwajowej
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Rybarczyk

Prezydent Warszawy Lech Kaczyński przedstawił koncepcję budowy Muzeum przy ul. Przyokopowej kombatantom na spotkaniu w Ratuszu. Wcześniej nie było jasne, gdzie Muzeum powstanie.

Decyzja o budowie Muzeum w dawnej elektrowni zapadła po tym, jak miasto porozumiało się w tej sprawie z właścicielem budynku - SPEC-em. Dodatkowym argumentem jest fakt, że pomieszczenia są w stanie, który pozwala na przeprowadzenie adaptacji w czasie nie dłuższym niż 13 miesięcy. Otwarcie Muzeum zbiegnie się w ten sposób z 60. rocznicą wybuchu Powstania, tzn. 1 sierpnia 2004 roku.

Miasto nie rezygnuje jednocześnie ze starań o stworzenie dzieła artystycznego na miarę Panoramy Racławickiej - panoramy Powstania Warszawskiego. Jej pomysłodawcą jest Andrzej Wajda. Jedyny w stolicy budynek, który nadawałby się na umieszczenie w nim takiego obrazu, to rotunda - dawna gazownia na Woli. Czy uda się stworzyć tam panoramę, zależy od prywatnego właściciela budynku. "To sprawa rozmów, które w tej chwili będziemy toczyli" - powiedział Kaczyński. - "Podejrzewam, że Muzeum będzie to tak szeroka ekspozycja, że będzie i w elektrowni, i ostatecznie w gazowni".

Obecni na spotkaniu powstańcy zwracali uwagę, że Muzeum nie powinno spełniać czysto wystawowej funkcji, ale powinno być rodzajem "ośrodka wychowania młodzieży w duchu patriotycznym", gdzie organizowano by spotkania i seminaria dla młodych ludzi.

"W tej chwili koncepcja przy Przyokopowej jest słuszna: Muzeum będzie otwarte w 60. rocznicę wybuchu Powstania" - powiedział prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski. Dodał, że kombatanci nie zrezygnują z koncepcji stworzenia i muzeum, i panoramy. "To piękna idea i na pewno panowie Wajda i Starski stworzą coś na miarę XXI wieku" - oświadczył.

Pierwsze prace adaptacyjne w halach przy ul. Przyokopowej ruszą w ciągu najbliższych dni. Na początku będą rozbierane nieczynne urządzenia, które się tam znajdują.

Wcześniej brano pod uwagę kilka lokalizacji Muzeum: budynek- rotundę - dawną gazownię na Woli, elektrownię na Powiślu i właśnie budynki dawnej elektrowni tramwajowej. Pierwsza koncepcja, sprzed 20 lat, zakładała budowę przy ul. Bielańskiej, w budynku dawnego Muzeum Banku Polskiego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)