Trwa ładowanie...
20-07-2013 08:15

Muzeum Narodowe w Krakowie poszukuje dzieł Maksymiliana Gierymskiego

W związku z przygotowaniami do wystawy twórczości Maksymiliana Gierymskiego Muzeum Narodowe w Krakowie poszukuje informacji na temat dzieł artysty - obrazów zaginionych podczas II wojny światowej i pozostających w zagranicznych kolekcjach prywatnych.

Muzeum Narodowe w Krakowie poszukuje dzieł Maksymiliana GierymskiegoŹródło: PAP, fot: Reprodukcja
d3bi9kg
d3bi9kg

- Mamy też nadzieję na znalezienie związanych z Gierymskim dokumentów: fotografii, pamiątek i listów - powiedziała dr Aleksandra Krypczyk z Muzeum Narodowego w Krakowie, koordynatorka trwającego właśnie projektu badawczego dotyczącego twórczości malarza.

Gierymski podczas pobytów w Monachium i Rzymie korespondował z przyjaciółmi i rodziną. Kolekcję jego listów posiada Muzeum Narodowe w Warszawie i Ossolineum. - Chcielibyśmy się zorientować, czy w rękach prywatnych są listy nieznane dotąd badaczom. Być może uda się też dotrzeć do pozostających w rodzinnych archiwach fotografii - dodała Krypczyk.

Maksymilian Gierymski (1846-74) był pejzażystą wywodzącym się ze szkoły monachijskiej. Choć żył zaledwie 28 lat namalował ok. 100 dzieł. W XIX wieku jego obrazy były chętnie kupowane za granicą i według specjalistów część z nich może się wciąż znajdować w prywatnych kolekcjach w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, USA oraz Ameryce Południowej. Do tej grupy prac zaliczane są m.in. obrazy "Powrót pana Tadeusza", "Czerkiesi pędzący do ataku", "Pojedynek Tarły z Poniatowskim", "Wypadek w podróży", "Kozacy w pochodzie idący przez miasteczko" oraz "Wiosna w małym miasteczku".

Kilkanaście dzieł artysty wciąż pozostaje na liście dzieł utraconych w wyniku działań wojennych 1939-1945. To m.in. obrazy "Alarm w obozie powstańczym" ze zbiorów przedwojennego Muzeum Śląskiego w Katowicach, "Zima w małym miasteczku" z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, "Wieczornica ukraińska" ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie oraz "Pochód ułanów" z kolekcji prywatnej.

d3bi9kg

- Mamy nadzieje, że obrazy te nie uległy zniszczeniu. Jakikolwiek trop będzie bardzo istotny. Być może ktoś od lat posiada w domu jeden z tych obrazów nawet nie wiedząc, że to dzieło zaginione - mówiła dr Krypczyk. Informacje na temat losu dzieł zaginionych można przekazywać na jej adres email: akrypczyk@muzeum.krakow.pl.

Internetowy katalog strat wojennych polskich bibliotek, instytucji kultury oraz osób prywatnych - z terenów znajdujących się w granicach Polski po 1945 roku, dostępny jest na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Specjaliści z Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ) Muzeum Narodowego w Krakowie prowadzą trzyletni projekt badawczy poświęcony twórczości Gierymskiego. Chcą zgromadzić jak najwięcej informacji o dziełach i sposobie pracy artysty. Wiadomo, że Gierymski podczas malowania sporadycznie korzystał z rysunku, często natomiast zamalowywał wcześniejsze obrazy.

Badania są finansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki. Wyniki pracy specjalistów zostaną wykorzystane przy tworzeniu katalogu dzieł wszystkich Maksymiliana Gierymskiego. Wiosną 2014 r. w 140. rocznicę śmierci malarza w krakowskim Muzeum Narodowym zorganizowana zostanie wystawa "Sławny - nieznany? Maksymilian Gierymski: dzieła - inspiracje - recepcja". Równolegle w Muzeum Narodowym w Warszawie ma się odbyć wystawa prac młodszego brata artysty - Aleksandra Gierymskiego.

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj