ŚwiatMuzeum Dziejów Żydów w Niemczech otwarto w Berlinie

Muzeum Dziejów Żydów w Niemczech otwarto w Berlinie

Prezydent Niemiec Johannes Rau zaapelował w niedzielę z okazji otwarcia Muzeum Dziejów Żydów w Niemczech do zachowania pamięci o holokauście, przestrzegając jednak przed ograniczeniem niemiecko-żydowskich stosunków do popełnionych przez nazistów zbrodni.

10.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W uroczystości otwarcia muzeum - oprócz Raua - udział wzięli kanclerz Gerhard Schroeder, szef MSZ Joschka Fischer, były minister spraw zagranicznych USA Henry Kissinger oraz przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Israel Singer.

Wystawa jest dowodem na to, iż kultura Europy jest bez wkładu Żydów nie do pomyślenia - powiedział Schroeder. Szef rządu nazwał "cudem" fakt, iż Żydzi traktują obecnie Niemców jak przyjaciół.

Zbudowane kosztem 100 mln marek muzeum jest największą tego typu placówką w Europie. Zgromadzone zbiory ukazują dzieje Żydów na terenach Niemiec na przestrzeni ubiegłych dwóch tysięcy lat - od czasów rzymskich do współczesności.

Dyrektor muzeum Michael Blumenthal podkreślił, że historia niemiecko-żydowskich stosunków dostarcza wiele pozytywnych jak i negatywnych przykładów współżycia. Żydzi są częścią niemieckiej historii; nie tylko jako ofiary, lecz także jako żywi członkowie społeczeństwa - powiedział.

Do najcenniejszych eksponatów wystawy należy przekazany przez Watykan dokument z X wieku - odpis dekretu cesarza Konstantyna z 321 r., będący dowodem na istnienie gminy żydowskiej w Nadrenii już w IV w. W kondygnacji podziemnej umieszczono odrębne miejsce wspomnień o ofiarach zbrodni.

Autorem budynku muzeum jest amerykański architekt polskiego pochodzenia Daniel Libeskind. (mag)

Berlinmuzeumniemcy
Zobacz także
Komentarze (0)