Trwa ładowanie...
d23r843
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Muzeum Bardo w Tunisie znowu otwarte dla zwiedzających

Tunezyjskie Muzeum Bardo zostało ponownie otwarte dla zwiedzających, niespełna dwa tygodnie po zamachu na zagranicznych turystów. Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) jest przekonana, że kraj podźwignie się po ataku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Muzeum Bardo w Tunisie znowu otwarte dla zwiedzających
(AFP, Fot: FETHI BELAID)
d23r843

Przy wejściu oczom zwiedzających ukazywał się napis "Witamy w Bardo" w językach arabskim, angielskim i francuskim. Niewielkie grupki turystów, wchodząc do budynku, mijały kwiaty składane w hołdzie zabitym i kolorowe flagi kilku krajów, z których pochodziły ofiary najpoważniejszego zamachu wymierzonego w cudzoziemców w Tunezji od 13 lat - relacjonuje agencja AP.

AFP pisze o wprowadzeniu wzmocnionych środków bezpieczeństwa w budynku, ale nie podaje szczegółów. Po ataku muzeum krytykowano za niedostateczne zabezpieczenia.

Kurator Mocif bin Musa powiedział AP, że eksperci prowadzą prace naprawcze w muzeum, które jest jedną z największych atrakcji turystycznych Tunisu. Bardo jest znane z kolorowych rzymskich mozaik; znajduje się tam 8 tys. prac. Podczas ataku lekko zniszczona została rzeźba z brązu i mozaika; stłuczone zostały też niektóre szklane gabloty.

d23r843

UNWTO "ma pełne zaufanie do Tunezji, że poradzi sobie z przeszłością oraz że podejdzie z wielką ufnością do przyszłości" - oświadczył sekretarz generalny tej organizacji Taleb Rifai. "Tunezja musi zacząć mówić turystom: +jesteśmy gotowi was przyjąć+. Nie można patrzeć wstecz" - dodał na konferencji prasowej w Tunisie.

Tymczasem szef związku zawodowego biur podróży SNAV we Francji powiedział AFP, że liczba rezerwacji do Tunezji spadła o 60 proc. w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku.

Według Rifaia jest zbyt wcześniej, by oceniać, jak zamach wpłynie na sektor turystyczny. - Prawdziwym testem będzie sezon urlopowy - powiedział.

Minister turystyki Salma Elumi Rekik zapewniła, że władze są zdeterminowane, by ożywić i rozwijać branżę turystyczną w Tunezji. - W tym muzeum na zawsze pozostanie żywa ta straszna historia, podobnie jak pamięć o ofiarach zamachu terrorystycznego - podkreśliła.

d23r843

Atak na Muzeum Bardo w Tunezji

18 marca uzbrojeni w karabiny Kałasznikowa napastnicy zaatakowali Muzeum Bardo. Zginęły 23 osoby, w tym 20 obcokrajowców. Wśród zabitych byli m.in. turyści z Polski, Japonii, Francji i Włoch.

Dwaj napastnicy ponieśli śmierć w dniu ataku. W sobotę podczas operacji terrorystycznej zabito ważnego dowódcę islamistów, który miał pomóc zorganizować zamach na muzeum.

Sektor turystyczny jak kluczową gałęzią tunezyjskiej gospodarki. Jednak po jaśminowej rewolucji z początku 2011 roku nie udało się wrócić do poziomu sprzed tych burzliwych wydarzeń; eksperci obawiają się kolejnego spadku zainteresowania turystów tym kierunkiem po zamachu na muzeum.

d23r843

W 2014 roku wpływy z turystyki odnotowały lekki wzrost, nadal jednak pozostając poniżej poziomu z roku 2010. Liczba turystów w ubiegłym roku okazała się jednak niższa niż rok wcześniej - wyniosła 6,07 miliona wobec 6,27 miliona w 2013 roku.

Zobacz także - Zamach w Tunisie. Nagranie z monitoringu

d23r843

Podziel się opinią

Share

d23r843

d23r843
Więcej tematów