PolskaMuzeum Auschwitz broni prof. Bartoszewskiego. "Obrzydliwy atak"

Muzeum Auschwitz broni prof. Bartoszewskiego. "Obrzydliwy atak"

Kolejny głos sprzeciwu po skandalicznej wypowiedzi prezentera TVP Michała Adamczyka na temat prof. Władysława Bartoszewskiego. Prof. Barbara Engelking, przewodnicząca Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej przy Premierze RP nie zostawiła suchej nitki na dziennikarzu. "Wyjątkowo haniebne jest szerzenie oszczerstw i kłamstw" - stwierdziła w oświadczeniu.

Muzeum Auschwitz broni prof. Bartoszewskiego. "Obrzydliwy atak"
Źródło zdjęć: © WP.PL
Jakub Kłoszewski

31.10.2017 12:50

"Jako przewodnicząca Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej przy Premierze RP pragnę zaprotestować przeciwko obrzydliwemu atakowi na śp. Władysława Bartoszewskiego, którego niedawno dopuścił się pan Michał Adamczyk z TVP" - napisała prof. Engelking.

"Wyjątkowo haniebne jest szerzenie oszczerstw i kłamstw, zwłaszcza gdy bezpośrednio dotyczą one naznaczonych cierpieniem losów nastoletniego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz" - czytamy w piśmie.

"Trudno pojąć, dlaczego osoba pracująca w mediach publicznych, które teoretycznie zobligowane są pełnić szczególną misję – nie respektuje faktów, potwierdzanych przez ekspertów z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Swoimi niemądrymi wypowiedziami pan Adamczyk de facto zbrukał pamięć o tragedii polskich więźniów KL Auschwitz, lekceważąc cierpienie wszystkich Ofiar tego największego cmentarza w historii naszego narodu" - podkreśliła prof. Engelking.

To kolejny głos sprzeciwu wobec zachowania dziennikarza. Dyrektor Muzeum Auschwitz, dr Piotr Cywiński w rozmowie z Wirtualną Polską przyznał, że "zostały przekroczone wszelkie granice przyzwoitości".

Kontrowersyjne wpisy dziennikarzy TVP

Wszystko zaczęło się w minioną sobotę od wymiany zdań na Twitterze. Wpisy dotyczyły akcji #stałempodblokiem dotyczącej zdjęcia z młodości wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego.

Włączył się w nią korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz, który napisał: "Bartoszewski stał przed blokiem. Podpowiadam praktykantom z Czerskiej. Na placu apelowym w Auschwitz".

Na dziennikarza spadła fala krytyki, ale postanowił bronić go prezenter "Wiadomości" TVP Michał Adamczyk, który zasugerował, że Bartoszewski mógł zostać zwolniony z Auschwitz z innych powodów niż zły stan zdrowia.

Na wpis zareagowało muzeum Aschwitz-Birkenau.

Nie przekonało to dziennikarza TVP, który w swoich rozważaniach brnął dalej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (226)