Musicale drugiego dnia Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu
Drugi dzień jubileuszowego 25. Przeglądu
Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu zakończył się premierą
"West Side Story", musicalu przygotowanego przez wrocławski Teatr
Muzyczny. Wcześniej młodzi widzowie mogli obejrzeć w Teatrze
Polskim galę dla dzieci pt. "Bajka o sercu na strychu".
"West Side Story" to dzieło znanego broadwayowskiego choreografa Jerome'a Robbinsa, który do współpracy zaprosił m.in. Leonarda Bernsteina. Filmowa wersja musicalu z 1961 r. zdobyła 10 Oscarów, w tym dla najlepszego filmu roku.
Polską wersję musicalu prezentowanego na przeglądzie wyreżyserował Wojciech Kościelniak, dyrektor Teatru Muzycznego we Wrocławiu, który uważa "West Side Story" za jeden z najwspanialszych musicali, jakie kiedykolwiek powstały.
Główne role w legendarnym musicalu zagrali Bogna Woźniak i Sambor Dudziński, laureaci Przeglądu Piosenki Aktorskiej, którzy co chwilę byli nagradzani brawami za wykonanie powszechnie znanych piosenek z musicalu. Najgoręcej zgromadzeni tłumnie widzowie dziękowali Dudzińskiemu za wykonanie utworu "Marija".
W całym widowisku tańczy i śpiewa 36 osób, znanych i cenionych aktorów wrocławskiego Teatru Muzycznego, jak m.in. Mariusz Drężek czy Konrad Imiela. Natomiast do roli policjanta Krupke zaangażowano Dariusza Juzyszyna, siedemnastokrotnego mistrza Polski w rzucie dyskiem. To nie pierwsze spotkanie Juzyszyna ze sztuką. Na swoim koncie ma m.in role w "Quo Vadis" i "Starej Baśni".
Aktorki i tancerki, które na scenie wcieliły się w role Portorykanek, przyznały wcześniej, że wiele czasu musiały spędzić w solarium, by uzyskać ciemny kolor skóry. Dość niespotykane było to, że artyści grający Portorykańczyków mówili oczywiście po polsku, ale z charakterystycznym akcentem imitującym język hiszpański.
Natomiast wcześniej, bo o 12.00 organizatorzy Przeglądu, czyli Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu, zaprosili najmłodszych na "Bajkę o sercu na strychu", która również była musicalem ale Macieja Kowalewskiego do muzyki Marcina Płazy. Spektakl był zwieńczeniem akcji "Wielcy poeci, piszcie dla dzieci".