Trwa ładowanie...
msz

MSZ złożyło zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o notatkę o "ultimatum USA"

"Złożyliśmy wniosek do warszawskiej Prokuratury Okręgowej o sprawdzenie, czy doszło do popełnienia przestępstwa w związku z możliwym ujawnieniem informacji niejawnych z resortu" - poinformowało MSZ.

Share
MSZ złożyło zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o notatkę o "ultimatum USA"
Źródło: WP.PL
dq5vneh

MSZ podjęcie działań "w związku z możliwością popełnienia przestępstwa określonego w art. 266 Kodeksu Karnego" zapowiedział już w środę. To wówczas dziennikarze onet.pl zaapelowali o ujawnienie notatki polskiej ambasady w Waszyngtonie, z której ma wynikać, że amerykańscy dyplomaci stawiają Polsce ultimatum dotyczące znowelizowanej ustawy o IPN.

Po tym jak politycy rządzącej partii podważali fakt istnienia tej notatki, MSZ poinformował w środę wieczorem, że "dokument oznaczony sygnaturą Z-99/2018 jest dokumentm niejawnym". "Ujawnienie wskazanego szyfrogramu nie jest możliwe" - dodano w komunikacie.

dq5vneh

Ultimatum ws. znowelizowanej ustawy o IPN

Z notatki, o której istnieniu onet.pl poinformował w poniedziałek wieczorem, ma wynikać do czasu zmian w ustawie o IPN, zablokowane zostaną m.in. spotkania polskich władz z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Doniesieniom tym zaprzeczyli przedstawiciele polskiego rządu. - To nieprawda. Nie było żadnego ultimatum tego rodzaju - stwierdził wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zapewniła z kolei, że "dwustronna współpraca strategiczna z USA nie jest zagrożona", a kontakty dyplomatyczne "pozostają na dotychczasowym poziomie".

Informacjom o rzekomum ultimatum zaprzeczyła także rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert - Doniesienia zakładające jakiekolwiek "zawieszenie" współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa lub dialogu na wysokim szczeblu - wszystko to - jest po prostu fałszem - stwierdziła Nauert. - Polska jest bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w NATO-6130285597505153c), tak pozostanie, to się nie zmieni - mówiła - Stany Zjednoczone nie zamierzają porzucić swoich zobowiązań w dziedzinie bezpieczeństwa wobec Polski - zapewniła.

Zobacz także: Stanowcza reakcja Beaty Kempy na doniesienia ws. "sankcji" dla Polski

W środę onet.pl poinformował, że ma kopię notatki z polskiej ambasady. Nosi ona numer nr Z-99/2018. "Nie możemy jej ujawnić ze względu na ochronę naszych informatorów" - czytamy na portalu.

dq5vneh

"Uregulowanie sporu z USA jest ważniejsze niż spór z Izraelem"

Notatka ta - jak dowodzą dziennikarze onet.pl - wywołała burzę w resorcie spraw wewnętrznych. Odnoszono się do niej w innych dokumentach, które powstały w resorcie. Jednym z nich jest analiza przygotowana przez szefa gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych Jana Parysa.

"Ze względu na znaczenie USA dla naszego bezpieczeństwa nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy prezydent czy premier mają zablokowane kontakty z głównym sojusznikiem. Moim zdaniem uregulowanie sporu z USA jest ważniejsze niż spór z Izraelem czy rozmowy z KE na temat praworządności" - pisze Parys. Powołuje się przy tym na sygnaturę notatki z polskiej ambasady: nr Z-99/2018.

Onet.pl poprosił o komentarz w tej sprawie autora notatki. Parys nie chciał jednak o tym mówić. - Cokolwiek było pisane, to analizy wewnętrzne MSZ i nie będę się na ich temat wypowiadał - stwierdził. - Nie powinniście w ogóle mieć takich materiałów. Jest oficjalne stanowisko MSZ w tej sprawie. Nie mam nic więcej do powiedzenia - dodał.

dq5vneh

Podziel się opinią

Share
dq5vneh
dq5vneh
Więcej tematów