Trwa ładowanie...

MSZ Ukrainy: incydent w Hucie Pieniackiej to antypolska prowokacja

Prowokacja i akt wymierzony w dobrosąsiedzkie stosunki - tak incydent w Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim ocenia ukraiński resort dyplomacji. Na początku tygodnia zdewastowano pomnik polskich ofiar akcji pacyfikacyjnej dokonanej w czasie II wojny światowej przez UPA i SS Galizien. Śledztwo w tej sprawie trwa.

MSZ Ukrainy: incydent w Hucie Pieniackiej to antypolska prowokacjaŹródło: PAP
d2g87er
d2g87er

- To niezwykły akt barbarzyństwa i wandalizmu - powiedziała rzeczniczka MSZ Ukrainy Mariana Beca. Dodała, że zniszczenie pomnika w Hucie Pieniackiej wpisuje się w szereg podobnych prowokacyjnych działań, do których dochodziło na Ukrainie wobec polskich pomników, ale i ukraińskich pomników na terytorium Polski.

Beca stwierdziła, że Ukraina nie wyklucza, iż prowokacje są "inspirowane przez stronę trzecią z zewnątrz". Nie sprecyzowała jednak, kogo ma na myśli.

Rzeczniczka ukraińskiej dyplomacji zapewniła, że ukraińskie służby, które prowadzą dochodzenie w sprawie incydentu w Hucie Pieniackiej robią wszystko, by odnaleźć i ukarać sprawców. - Dla nas to śledztwo jest priorytetem. Chcemy, by zakończyło się ono jak najszybciej, by poinformować o jego wynikach stronę polską - zaznaczyła.

Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło podkreślił, że polska dyplomacja uważnie obserwuje śledztwo w tej sprawie i ocenił, że sprawcy zdewastowania pomnika nie osiągnęli zamierzonego celu. - Efekt działań sprawców jest odwrotny od ich planów. Stało się to w prawosławne święta Bożego Narodzenia, a obiektem, który uległ zniszczeniu, był krzyż, symbol ważny zarówno dla Polaków, jak i Ukraińców. To jest wydarzenie, które raczej nas zjednoczyło, niż podzieliło - powiedział.

Pomnik w Hucie Pieniackiej został zniszczony prawdopodobnie za pomocą materiału wybuchowego. Lokalne władze we Lwowie obiecały, że zostanie on zrekonstruowany do 28 lutego, czyli do kolejnej rocznicy mordu.

d2g87er
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g87er
Więcej tematów