PolskaMSZ połączy się z UKIE od 1 stycznia 2009 r.

MSZ połączy się z UKIE od 1 stycznia 2009 r.


Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że premier Donald Tusk zaakceptował wniosek o połączenie -
z dniem 1 stycznia 2009 roku - MSZ i Urzędu Komitetu Integracji
Europejskiej. Jak dodał, był to wspólny wniosek MSZ i UKIE.

MSZ połączy się z UKIE od 1 stycznia 2009 r.
Źródło zdjęć: © PAP

Sikorski powiedział w kancelarii premiera, że dotychczasowy szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz będzie sekretarzem stanu ds. europejskich w MSZ.

Zadaniem Dowgielewicza będzie koordynacja całości polityki europejskiej MSZ. Pozostanie on też wiceprzewodniczącym Komitetu Europejskiego Rady Ministrów.

Ratyfikacja Traktatu Lizbońskiego, wdrożenie tego Traktatu, stworzenie zewnętrznej służby zagranicznej Unii Europejskiej, wejście Polski do strefy Schengen, a także prezydencja Polski w Unii, oznacza, że musimy działać nowymi instrumentami, że nie ma miejsca na rozdrabnianie wysiłków, które miało miejsce do tej pory - powiedział Sikorski.

Jak ocenił, połączenie resortów, to "rozwiązanie czyste, funkcjonalne i oszczędne".

Połączenie urzędów będzie się wiązało z racjonalizacją kosztów, z oszczędnościami i większą efektywnością naszej pracy - zapewnił szef MSZ.

Sikorski podziękował Dowgielewiczowi za decyzję o połączeniu UKIE z MSZ.

Nigdy nie jest łatwo o połączenie swojego urzędu z innym urzędem, ale uważam, że to porozumienie, które wspólnie wypracowaliśmy, jest naszym wspólnym sukcesem i będzie prowadziło do znacznie skuteczniejszego realizowania priorytetów polskiej polityki zagranicznej- zaznaczył szef MSZ.

Zdaniem Dowgielewicza, decyzja o połączeniu urzędów oznacza, że Polska może skuteczniej działać w ramach Unii.

To bardzo ważna decyzja dla rządu, która pokazuje naszą determinację, aby działać skutecznie i zaczynać wcześnie, a nie działać w ostatniej chwili, jak to niestety bywało wcześnie - ocenił.

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej powstał w październiku 1996 r. Przejął zadania Pełnomocnika Rządu ds. Integracji Europejskiej oraz Pomocy Zagranicznej.

Podstawowym zadaniem UKIE jest zapewnienie realizacji zadań Komitetu Integracji Europejskiej, związanych z programowaniem i koordynowaniem polityki w sprawach związanych z integracją Polski z UE.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)