ŚwiatMSZ odradza podróże do Haiti. Nasilają się antyrządowe protesty, wzrasta liczba przestępstw, nie ma polskiej placówki dyplomatycznej

MSZ odradza podróże do Haiti. Nasilają się antyrządowe protesty, wzrasta liczba przestępstw, nie ma polskiej placówki dyplomatycznej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) odradza podróżowanie do Haiti. Nasilają się tam antyrządowe protesty, wzrosła liczba przestępstw oraz nie ma w Haiti polskiej placówki dyplomatycznej, przez co możliwość udzielenia pomocy turystom z Polski może być bardzo ograniczona.

MSZ odradza podróże do Haiti. Nasilają się antyrządowe protesty, wzrasta liczba przestępstw, nie ma polskiej placówki dyplomatycznej
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Wikipedia

20.02.2019 16:47

MSZ odradza podróże do Haiti z powodu antyrządowych protestów

MSZ w trosce o bezpieczeństwo Polaków odradza wyloty do Haiti. Od 7 lutego organizowane tam są antyrządowe protesty, które stale się nasilają. W wyniku starć demonstrantów z siłami haitańskiego rządu rannych zostało już kilkadziesiąt osób, są też ofiary śmiertelne.

MSZ stanowczo odradza uczestnictwo obywateli RP w jakichkolwiek demonstracjach - udział obcokrajowców w protestach na Haiti jest nielegalny. Osobom przebywającym na miejscu zalecamy stosowanie się do poleceń sił porządkowych oraz śledzenie komunikatów na temat bezpieczeństwa" - ostrzega resort w oficjalnym komunikacie.

Na Haiti dostęp do Internetu może być ograniczony. Mogą również pojawić się problemy z siecią komórkową oraz utrudnienia na drogach.

MSZ odradza podróże do Haiti. Większa przestępczość oraz groźne choroby

W ostatnim czasie wzrosła liczba przestępstw, choć w Haiti poziom przestępczości i tak jest wysoki. Najczęściej dochodzi do morderstw, napadów rabunkowych, włamań do samochodów i domów oraz porwań dla okupu. Zdarzało się, że na turystów napadały osoby uzbrojone i podszywające się pod policjantów.

Poziom opieki medycznej i poziom sanitarny są poniżej przeciętnych standardów. Występuje zagrożenie żółtaczką i wścieklizną. Zaleca się szczepienia przeciwko tężcowi i żółtaczce.

MSZ odradza podróże do Haiti. Może być utrudniona pomoc

W kraju nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, przez co może być utrudnione uzyskanie pomocy.

Obywatele Polski przebywający w państwach, w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej ze strony państw członkowskich Unii Europejskiej, które posiadają w tym kraju placówkę. Aby skontaktować się z placówką państwa członkowskiego UE, należy korzystać z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ daje możliwość zgłosić podróż do Haiti

MSZ odradza podróże do Haiti, jeżeli nie są one konieczne. Pozostawia jednak możliwość zgłoszenia wylotu do tego kraju w systemie Odyseusz. Obywatele Polski mogą przebywać na Haiti bez wiz do 90 dni. MSZ dodaje, że nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu.

mszhaitipodróż
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)