Trwa ładowanie...

MSZ odpowiada Ukraińcom. Zdecydowany sprzeciw ws. usunięcia lwów

Wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki poinformował, że strona polska przedstawiła zdecydowany sprzeciw wobec możliwości nielegalnego usunięcia lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich.
Share
Cmentarz Orląt Lwowskich ponownie otwarto w 2005 r.
Cmentarz Orląt Lwowskich ponownie otwarto w 2005 r.Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Albert Zawada
d29eh34

Wiceszef MSZ przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że strona ukraińska została uprzedzona o negatywnych konsekwencjach takiego ruchu dla dalszych stosunków polsko-ukraińskich. Bartosz Cichocki wyjaśnił, że byłoby to nielegalne usunięcie lwów w świetle protokołów dot. odbudowy i renowacji Cmentarza Łyczakowskiego.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz na konferencji prasowej mówił, że ma nadzieje na znalezienie porozumienia w tej sprawie. - Nie chciałbym, aby emocje dominowały nad potrzebą, czy realizacją strategicznego celu Polski, jakim jest rozwój pozytywnych stosunków dyplomatycznych z Ukrainą – powiedział.

d29eh34

W czwartek Lwowska Rada Obwodowa uznał posągi lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich, za "symbol polskiej okupacji Lwowa" i zażądał ich usunięcia. Zdaniem Ukraińców posągi postawiono tam nielegalnie. Za przyjęciem uchwały było 45 z 84 radnych.

Dwa kamienne lwy stanowiły kiedyś część kolumnady Pomnika Chwały przy głównym wejściu. Jedne z nich miał herb Lwowa i napis "zawsze wierny", a drugi godło Polski i napis "Tobie Polsko". Lwy zostały usunięte w 1971 r. Na cmentarz wróciły w grudniu 2015 r.

Zobacz także: "To żenujące". Sławomir Neumann ostro o "wywodzie" Andrzeja Dudy o żarówkach

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d29eh34

Podziel się opinią

Share
d29eh34
d29eh34
Więcej tematów