MSWiA: do 31 grudnia 2007 r. dowodów osobistych nie wymieniło 1,5 mln osób
Starych dowodów osobistych nie wymieniło
jeszcze ok. 1 mln 570 tys. osób - wynika z danych MSWiA zebranych
do 31 grudnia 2007 r. - poinformował w Sejmie
wiceminister MSWiA Piotr Stachańczak.
O akcję wymiany dowodów osobistych pytał w czwartek w Sejmie Wiesław Woda (PSL). Poseł chciał wiedzieć, czy można składać wniosek o dowód poprzez osobę trzecią, a dowód odbierać np. w konsulatach. Jak mówił Stachańczak, konieczne jest osobiste przekazanie wniosku, ponieważ potrzebny jest podpis złożony w obecności urzędnika. Nie jest także możliwe odbieranie dowodów w konsulatach, ponieważ wymagałoby to istotnej zmiany systemu obiegu dokumentów.
Stachańczak poinformował, że w grupie osób, które jeszcze nie wymieniły dowodów osobistych są głównie obywatele polscy przebywający za granicą oraz osoby przebywające w Polsce, które jednak nie korzystają z dowodu w życiu codziennym.
Jak podkreślił, resort kontynuuje akcję medialną zachęcającą do wymiany dowodu. Planowana jest także dodatkowa akcja informacyjna za granicą za pośrednictwem konsulatów, polskich kościołów oraz prasy polonijnej.
Termin ważności książeczkowych dowodów osobistych upływa 31 marca 2008 r., jednak od 1 stycznia dokumenty te nie uprawniają do przekraczania granic Polski. Brak nowego dokumentu tożsamości może powodować pewne utrudnienia także w kraju. Nie można załatwić wielu spraw m.in. w urzędzie skarbowym, na poczcie czy w banku.
Złożenie wniosku o wymianę dowodu do 31 grudnia 2007 r. było gwarancją, że nowy dokument otrzyma się do 31 marca 2008 r.