Mrozy na horyzoncie. Wiadomo kiedy
Zgodnie z długoterminowymi modelami IMGW, czeka nas powrót mroźnej zimy. W drugiej połowie lutego i na początku marca nie powinniśmy oczekiwać dodatniej temperatury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że w lutym czekają nas również rekordowe - jak na tę porę roku - opady
IMGW opublikowało we wtorek w serwisie X (dawniej Twitter) swoje długoterminowe prognozy. Modele Instytutu podane zostały na okres od 5 lutego do 10 marca.
"Według dzisiejszej realizacji długoterminowego modelu numerycznego, nadchodzący tydzień w całym kraju będzie charakteryzował się wysoką, dodatnią anomalią średniej temperatury powietrza względem lat 1991 - 2020 (tydzień ciepły). Siódmy i ósmy tydzień ze średnią temperaturą powietrza w normie (tygodnie normalne). Dziewiąty i dziesiąty tydzień chłodniejsze niż zwykle" - pisze IMGW.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"W analizowanym okresie prognozowane są opady, które zawierają się w przedziale 72 - 359 proc. normy wieloletniej (1991 - 2020). Najbardziej mokrym okresem jest nadal 6. tydzień 2024 roku, gdzie na obszarze całego kraju prognozowane jest 15 - 25 mm opadówo. W tym okresie prognozowane są opady zawierające się w przedziale 203 - 359 proc. normy określonej na podstawie pomiarów w latach 1991 - 2020" - wskazuje IMGW.
Sprawdź najnowszą prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Atak zimy w Atenach. Śnieżyce dały się we znaki. Szkoły zamknięte
I tak z prognozy dowiadujemy się, że zmiana aury nastąpi w drugiej połowie lutego. Tydzień do 18 lutego ma jeszcze mieścić się w średniej. Natomiast od 19 lutego temperatura będzie poniżej średniej.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Porywiste wiatry i Alert RCB
IMGW podaje także, że najbliższe dni upłyną pod znakiem wiatru. Szczególnie mocno będzie wiało w niedzielę 4 lutego i poniedziałek 5 lutego. W całym kraju prędkość wiatru nie spadnie poniżej 60 km/h, a miejscami dochodzić może nawet do 90 km/h - tak mocno ma wiać na Pomorzu Zachodnim.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało nocne alerty dla mieszkańców pięciu powiatów województwa pomorskiego i jednego w województwie zachodniopomorskim na środę i czwartek (31.01/01.02).
Trwa ładowanie wpisu: twitter