"Można skrócić ten wyrok i odsunąć złoczyńców od władzy"

Z Włodzimierzem Cimoszewiczem rozmawia Zbigniew Krzywicki.

Swego czasu w wywiadzie dla "Przeglądu" powiedział pan, że rządzący będą sobie jeszcze podrzynali gardła. Ostatnie dni, poczynając od czwartku, taki właśnie scenariusz chyba realizują. Tyle że mówił pan o tym już półtora roku temu. Proroctwo?

- W takim towarzystwie musiało się tak skończyć. Jedyną otwartą kwestią były - trudne do racjonalnego przewidzenia - termin i okoliczności. Na szczęście stało się to "wcześniej niż później".

Więc rozumiem, że cieszy się pan?

- Niestety - uczucia mam mieszane. Martwią mnie niepowetowane straty, jakie poniosła Polska w świecie. Poważny, coraz bardziej doceniany i szanowany kraj stał się kabaretem. Niedawno Norman Davies mówił o tym z całą dosadnością. Polska polityka zagraniczna wyrządziła w tych dwóch latach wiele szkód. Najwięcej sobie, ale także sojusznikom. Martwi zaakceptowany przez wielu rodaków ostry i nienawistny podział społeczeństwa, narzucony przez iście bolszewicką propagandę rządzących. Kiedy widzę, jak silne jest wciąż społeczne poparcie dla polityków, którzy sprzeniewierzyli się podstawowym obowiązkom i zasadom, prawdopodobnie dopuszczając się przy tym groźnych przestępstw, to prawdziwie boleję nad stanem społecznej i obywatelskiej świadomości.

Ale jednocześnie cieszę się, bo pojawiła się szansa na skrócenie wyroku, jaki wymierzyli sobie wyborcy dwa lata temu. Jest szansa na odsunięcie od władzy złoczyńców i to jest w tej chwili najważniejsze.

Czyli wybory... Ale czy nie jest konieczne wcześniejsze wyjaśnienie wszystkich zarzutów, także tych, o jakich mówił m.in. były minister spraw wewnętrznych Kaczmarek, jeden z "bohaterów" ostatniego czarnego czwartku?

- Oczywiście, tak byłoby najlepiej. Choć zaślepionych zwolenników PiS nikt i nic nie przekona, że nie ma żadnego spisku ze strony żadnego układu. Im takie objaśnienie świata jest po prostu niezbędne. W przeciwnym wypadku udusiliby się wypełniającą ich nienawiścią. Uczciwe śledztwo w sprawie nadużyć władzy ze strony Kaczyńskiego, Ziobry i reszty jest konieczne. Jeżeli fakty się potwierdzą, a im zostanie udowodniona wina, powinni trafić za kraty. Bez tego zapomnijmy o praworządności. Jednak najpewniej Dorn to teraz uniemożliwi. Po coś go tam w końcu partia "rzuciła".

W przypadku przymusowego wyboru nie miałbym wątpliwości, że należy zrobić wszystko dla przyspieszenia wyborów. One mogą pokazać, że ludzie czegoś się jednak nauczyli. Taką mam nadzieję.

Obecny premier niejednokrotnie posługiwał się czarno-białym opisem rzeczywistości, zaganiał do narożnika przeciwników, którzy albo "stoją tam, gdzie stało ZOMO", albo tworzą "front obrony przestępców". Może jest w tym uproszczeniu jakieś ziarno prawdy, które uwodzi sympatyków obecnego rządu?

- Przede wszystkim jest to język niegodziwy. Jest wytworem paranoi albo skrajnego cynizmu. Człowiek, który tak przedstawia rzeczywistość i odnosi się do innych ludzi - jest albo chory psychicznie, albo zdemoralizowany do szpiku kości. W pierwszym przypadku oddaje wiernie swoje chore myślenie, w drugim cynicznie gra. Adresuje ten język i te tezy do najbardziej sfrustrowanych, zagubionych i bezradnych. Do tych, którzy są już skutecznie zainfekowani tego typu indoktrynacją przez toruńskie radio i telewizję.

Niezależnie od wariantu ten rodzaj polityki niszczy społeczeństwo jako zbiorowość obywateli, którzy mimo wszystkich różnic odczuwają przynależność do wspólnoty. W tym sensie jest to działanie skrajnie antypolskie! Jeżeli jeszcze dodać systematyczne próby zohydzenia wszystkiego, co było polskim osiągnięciem w ostatnich kilkunastu latach, będziemy mieli w miarę pełny obraz tego, na jakie bezdroże prowadzi nasz kraj i społeczeństwo obecna ekipa rządząca.

Czy zastanawiał się pan czasem, jak do tego mogło dojść?

- Oczywiście, każdy uczciwie myślący człowiek nad tym się zastanawia. Już od wielu lat, wypowiadając się - zwłaszcza za granicą - o polskiej transformacji, podkreślałem, że znacznie łatwiej było zmienić prawo, instytucje i procedury niż ludzką świadomość.

Ciągle nie osiągnęliśmy stanu demokratycznej dojrzałości. W ludzkich głowach pozostało z przeszłości wiele uproszczeń i stereotypów. Na to nakładają się często fatalne skutki tabloidyzacji mediów, brak jakiejkolwiek poważnej debaty publicznej, niski poziom wiedzy o prawie, gospodarce i współczesnym świecie. Ten stan okazał się wymarzoną wręcz sytuacją dla niekrępujących się niczym radykałów i populistów. Czyli reformatorzy i twórcy III RP popełnili jakiś błąd?

- O tym za moment, bo koniecznie muszę dodać, że dochodzenie do tej demokratycznej dojrzałości jest procesem, może bardziej długotrwałym, niż można było się spodziewać przed laty.

Mieliśmy i tak wiele szczęścia, że grupa awanturników politycznych doszła do głosu już po zrealizowaniu podstawowych zadań w reformowaniu państwa i gospodarki, po osiągnięciu głównych celów naszej polityki zagranicznej. W przeciwnym razie straty i szkody mogłyby być znacznie większe.

A co do pomyłek - niestety, ugrupowania polityczne, które przez lata miały istotny wpływ na pozytywny bieg polskich spraw, popełniły całą serię fatalnych błędów; nie umiały porozumiewać się ze sobą, nie umiały uodpornić społeczeństwa na ryzyko wzmocnienia się narodowo-socjalistycznych radykałów itd. W przyszłości będzie to wdzięczne pole do badań historycznych i politologicznych. Podkreślam jednak - kotwice gospodarki rynkowej i członkostwa w UE trzymają mocno. To rodzaj gwarancji, że wszelkie ekscesy nie mogą mieć trwałego charakteru.

PiS oraz PO dmą już w wyborcze trąby, czyniąc okrutny hałas, a właściwie nieczytelną wrzawę, bo każdej z tych partii o co innego chodzi. Lewica deklaruje swoje poparcie dla rychłych wyborów, ale w tym, jak też w prezentowaniu programu jest jakby cichsza. Co powinna robić koalicja LiD?

- To środowisko wciąż nie jest przygotowane do wyborów. Potrzebuje jeszcze trochę czasu. Jego istnienie i identyfikacja programowa nie są powszechnie odnotowane. Mimo to SLD, kierując się interesem publicznym, jako jedyna partia wchodząca w skład LiD i obecna w Sejmie, powinien oczywiście głosować za skróceniem kadencji. Nie wykluczam, że jednym z motywów podjęcia przez PiS wyborczego ryzyka jest przekonanie, iż w miarę upływu czasu poparcie dla środowisk skupionych w LiD może rosnąć. Jednak nawet jeżeli jest to słuszne rozumowanie, SLD nie ma wyboru.

To niełatwe. Nasze państwo stało się opresyjne, często antyobywatelskie. Są w nim rachunki krzywd, są rany i ofiary, niewyjaśnione ponure zdarzenia...

- Wiem, że dla wielu osób ogromne znaczenie moralne ma wyjaśnienie okoliczności działań ABW i prokuratury wobec Basi Blidy. Chcieliby, aby stało się to jak najszybciej. Podobnie jak wielu innych jestem przekonany, że dopuszczono się przestępstwa nadużycia władzy, chcę surowego rozliczenia sprawców i wierzę, że to się stanie. Niemniej jednak sądzę, że można to będzie zrobić po wyborach.

Co do szans centrolewicy - są chyba większe, niż wskazują wyniki sondaży. Jest spora grupa osób wciąż deklarujących brak zdecydowania, kogo poprą przy urnach.

Jak tych ludzi przekonać? Co może się stać programowym znakiem rozpoznawczym LiD?

- To ugrupowanie może wiarygodnie występować jako obrońca praw i wolności, obrońca reguł liberalnej demokracji. Wszystkie partie tworzące LiD były u władzy i dały wystarczająco wiele dowodów swojego autentycznego szacunku dla tych wartości. Centrolewica ma też pełny mandat do występowania w kwestiach naszej polityki zagranicznej. Jej udział w największych sukcesach na tym polu jest niepodważalny. Są to kwestie coraz ważniejsze dla wielu obywateli Polski.

LiD powinien też obnażać propagandowe kłamstwa PiS na temat zasług tej partii w ożywieniu gospodarki i redukcji bezrobocia. Każdy rozsądny człowiek zdaje sobie sprawę, że w tej dziedzinie obecny rząd nie zrobił nic i po prostu korzysta z odziedziczonej koniunktury oraz błogosławionych efektów członkostwa w UE.

Z naszej rozmowy wynika, że sytuację Polski i w Polsce ocenia pan jako - jak by to łagodnie ująć? - nieciekawą.

- Proszę pana, to jest sytuacja nadzwyczajna! Obserwuję to karygodne kompromitowanie Polski i upadlanie naszego społeczeństwa z rosnącym gniewem. Wybryki rządzących przekraczają granice tego, co należałoby wybaczać w pluralistycznym systemie politycznym. Coraz więcej ludzi wstydzi się swojego kraju i źle się w nim czuje. To sygnał alarmowy! Uważam, że każdy przyzwoity człowiek powinien teraz zrobić wszystko, co może, żeby niszczenie autentycznego dorobku demokratycznej Polski skończyło się jak najszybciej. Dlatego w tej chwili nie wykluczam włączenia się do czynnego sprzeciwu wobec układu rządzącego.

To jest znacząca wiadomość. Czy oznacza ona gotowość udziału w wyborach?

- Przed decyzją Sejmu w sprawie skrócenia kadencji za wcześnie o tym mówić. Nie wykluczam jednak tego.

Źródło artykułu:Tygodnik Przegląd
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)