Trwa ładowanie...
d4e1vg2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Możliwe przyczyny tragedii: buk miał przegnite korzenie

60-letni buk, który spadł na dzieci w Ojcowskim Parku Narodowym, miał przegnite korzenie. To mogło być przyczyną tragedii - poinformował dyrektor parku Rudolf Suchanek. W parku trwa kontrola drzewostanu. Krakowska prokuratura wszczęła postępowanie mające ustalić przyczyny tragedii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miejsce wypadku w Ojcowskim Parku Narodowym
Miejsce wypadku w Ojcowskim Parku Narodowym (PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
d4e1vg2

Do wypadku doszło w piątek po południu. Na uczestników szkolnych wycieczek z Bolesławca (Dolnośląskie) i Pacanowa (Świętokrzyskie) w okolicach Bramy Krakowskiej przewróciło się potężne drzewo.

W wypadku zginęła 13-letnia dziewczynka z Bolesławca, którą reanimowano na miejscu, ale jej życia nie udało się uratować. Ranna została 12-latka z Pacanowa, która z otwartym złamaniem podudzia i wstrząśnieniem mózgu śmigłowcem odwieziona została do szpitala w Krakowie-Prokocimiu.

Jak podawała policja, kilkoro dzieci i jedna z opiekunek doznały lekkich obrażeń. Udzielono im pomocy medycznej. Do uczestników wycieczek skierowani zostali psychologowie. Uruchomiono też infolinię, pod którą można było uzyskać dokładne informacje dotyczące poszkodowanych: 12 635 11 00.

d4e1vg2

Z informacji policji wynika, że przed wypadkiem uczestnicy wycieczek usłyszeli trzask łamanych gałęzi i w jednej chwili drzewo runęło na ziemię.

- To nie było stare drzewo, 60-letni buk upadając, przewrócił także inne drzewa i przygiął kolejne. Oglądaliśmy go dokładnie - miał przegnite korzenie i może to było przyczyną tej ogromnej tragedii - powiedział dyrektor OPN Rudolf Suchanek. - Tego nie dało się przewidzieć - dodał.

Jak zapewnił, każde suche drzewo lub takie, które zagraża turystom, jest usuwane. Szlaki są przeglądane, a w związku z wypadkiem ponownie służby parku wyruszyły na szlaki. - To żywa dzika przyroda, możemy tylko przeglądać i eliminować widoczne zagrożenia, ale okazuje się, że nie wszystko jest do przewidzenia - powiedział dyrektor. Jak poinformował, wszystkie drzewa zagrażające bezpieczeństwu turystów wokół przewróconego buka zostały wycięte.

Krakowska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. - Wdrożono już przesłuchiwanie świadków, gromadzona jest dokumentacja" - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

W związku z wypadkiem wiceminister środowiska i Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski złożył kondolencje, zapowiedział współpracę z prokuraturą i sporządzenie raportu ze stanu wykonywania prac zabezpieczających szlaki w 23 parkach narodowych w całej Polsce.

d4e1vg2

Podziel się opinią

Share

d4e1vg2

d4e1vg2
Więcej tematów