PolskaNawet pięć razy więcej zachorowań na COVID-19? Eksperci nie mają wątpliwości

Nawet pięć razy więcej zachorowań na COVID-19? Eksperci nie mają wątpliwości

Zdaniem specjalistów dane na temat nowych przypadków COVID-19, jakie przekazuje Ministerstwo Zdrowia, mogą nie oddawać pełnego obrazu pandemii. Lekarze Paweł Grzesiowski i Konstanty Szułdrzyński szacują, że prawdziwa liczba zakażeń może być nawet pięciokrotnie wyższa od oficjalnych danych.

Może być nawet pięć razy więcej zachorowań na COVID-19. Eksperci nie mają wątpliwości (East News)
Może być nawet pięć razy więcej zachorowań na COVID-19. Eksperci nie mają wątpliwości (East News)
Maciej Zubel

Według Grzesiowskiego o tym, jaka jest prawdziwa skala epidemii koronawirusa świadczy m.in. liczba zgonów.

- Jeżeli w sobotę zmarło 75 osób, to zarazić musiało się co najmniej 7,5 tys. osób. Natomiast należy pamiętać, że zgony następują z opóźnieniem około miesięcznym. Jeśli cofniemy się o miesiąc, to wtedy zakażonych mieliśmy tysiąc osób - tłumaczył na antenie Polsat News.

Dodał, że z uwagi na brak obostrzeń, obecnie COVID-19 może się przenosić na drugą osobę znacznie swobodniej.

Zobacz też: prof. Szuster-Ciesielska: Skończył się czas na zapobieganie. W tej chwili trzeba gasić pożar

- Jak udajemy, że pandemii nie ma, to będziemy mieć dużą liczbę przypadków - dodał z kolei dr Konstanty Szułdrzyński. Jak zauważył, najgorsza sytuacja jest w regionach w których poziom wyszczepienia jest najniższy.

Grzesiowski: skuteczność maseczek potwierdzona naukowo

W programie eksperci zachęcali też do noszenia maseczek oraz przekonywali, że są one skuteczne w powstrzymywaniu pandemii.

- Mamy dowody i badania potwierdzone naukowo, że maseczki są skuteczne. Maseczki medyczne, nie z płótna jak najbardziej chronią przed zakażeniem. Korzystamy z nich na co dzień w szpitalach i te działają, to czemu miałyby tu nie działać - mówił dr Paweł Grzesiowski.

Z kolei zdaniem dr Szułdrzyńskiego, konieczne jest podjęcie bardziej stanowczych kroków. - Musimy zacząć egzekwować te przepisy, które już obowiązują. Dopiero potem myśleć o zaostrzaniu obostrzeń. Powinniśmy być konsekwentni, gdyż częste zmiany zdania podważa wiarygodność walki z koronawirusem – oświadczył lekarz.

Według niego "polityka walki z koronawirusem nie musi być drakońska, ale konsekwentna".

Przeczytaj też:

Źródło: Polsat News

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (135)