Trwa ładowanie...

Mosul: odbito kolejne dzielnice z rąk Państwa Islamskiego

Siły irackie odbiły z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego dwie dzielnice we wschodniej części Mosulu na północy Iraku - poinformowała w środę agencja Reutera. Po reorganizacji oddziałów ofensywa na Mosul trwa nada.

Share
Mosul: odbito kolejne dzielnice z rąk Państwa IslamskiegoŹródło: AFP, fot: AHMAD AL-RUBAYE
dq8b2e0

Według źródeł, na które powołuje się Reuters, elitarne jednostki MSW Iraku wkroczyły w środę do dzielnicy Mithak, natomiast dzień wcześniej oddziały antyterrorystyczne zdobyły strefę przemysłową.

Jak relacjonuje Reuters dżihadyści bronią się umiejętnie wykorzystując możliwości jakie daje im miasto. Podkładają bomby w ciasnych uliczkach, umieszczają snajperów na wysokich piętrach budynków, kopią tunele między budynkami, ukrywają się też w miejscach, w których przebywają cywile.

Do tej pory siły irackie odbiły około jednej czwartej Mosulu. Jednostki antyterrorystyczne kontynuują natarcie we wschodniej części miasta, natomiast oddziały regularnej armii, które miały atakować od północy i południa zostały powstrzymane przez tzw. Państwo Islamskie.
##Ofensywa przeciwko Państwu Islamskiemu
Po reorganizacji sił wznowiono natarcie na miasto w trzech kierunkach. Irackie władze ogłosiły w zeszłym tygodniu rozpoczęcie drugiej fazy ofensywy na Mosul. Działania zbrojne mające na celu odbicie miasta z rąk tzw. Państwa Islamskiego rozpoczęły się 17 października. Jest to największa operacja zbrojna w Iraku od opuszczenia kraju w 2011 roku przez wojska amerykańskie.

dq8b2e0

Od momentu rozpoczęcie operacji z miasta uciekają przed walkami tysiące cywilów. Większość uciekinierów pochodzi ze wschodniej części Mosulu, która nadal jest kontrolowana przez tzw. Państwo Islamskie. Ludzie wydostają się stamtąd pokonując zniszczone mosty na Tygrysie lub przekraczają rzekę na łódkach. Jednak mimo trudnej sytuacji i braku wody i żywności większość mieszkańców postanowiło pozostać w domach i nie opuszczać miasta przed rozpoczęciem przez siły irackie ofensywy w październiku ubiegłego roku.

dq8b2e0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq8b2e0
dq8b2e0
Więcej tematów