Trwa ładowanie...
30-12-2015 18:10

Moskwa żąda od Turcji aresztowania przypuszczalnego zabójcy pilota Su-24

• Rosja do Turcji: zatrzymajcie zabójcę pilota Su-24
• Moskwa chce wszczęcia sprawy karnej ws. Alpaslana Celika
• Oleg Pieszkow został zastrzelony podczas skoku na spadochronie

Moskwa żąda od Turcji aresztowania przypuszczalnego zabójcy pilota Su-24Źródło: Forum/REUTERS/Maxim Zmeyev
d1xw4du
d1xw4du

Moskwa zażądała zatrzymania mężczyzny, który przyznał się do zabójstwa pilota rosyjskiego bombowca Su-24, kiedy ten próbował ratować się na spadochronie po zestrzeleniu jego samolotu nad granicą syryjską przez turecki samolot myśliwski.

- Domagamy się od tureckich władz pilnego podjęcia działań w celu ujęcia Alpaslana Celika i jego wspólników - oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Moskwa domaga się od Ankary "wszczęcia sprawy karnej w związku z zamordowaniem rosyjskiego pilota (Olega Pieszkowa) i udziałem w walkach po stronie nielegalnych grup zbrojnych na terytorium trzeciego kraju" (chodzi o Syrię).

Według tureckiej prasy Celik przyznał się, że zastrzelił rosyjskiego pilota, pomimo że ten opadając na spadochronie nie mógł się bronić; chwilę wcześniej pilot ten zbombardował pozycje syryjskich Turkmenów walczących z reżimem w Syrii.

d1xw4du

Rosyjski bombowiec zdaniem Ankary wtargnął w turecką przestrzeń powietrzną, a według Rosji pozostawał w syryjskiej strefie lotów.

Ambasada Rosji w Ankarze publicznie oskarżyła Turka o zamordowanie rosyjskiego pilota wojskowego, który katapultował się, aby ratować życie. Moskwa uważa to za jawne pogwałcenie prawa międzynarodowego i konwencji humanitarnych.

Prezydent Władimir Putin, który pośmiertnie nadał zabitemu lotnikowi tytuł Bohatera Rosji, zapewnił, że turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan nigdy nie poinformował o obecności w Syrii turkmeńskiej mniejszości.

Oprócz postawienia przed sądem zabójcy pilota Rosja domaga się od Turcji zarówno oficjalnych przeprosin, jak i odszkodowania za zestrzelony samolot.

d1xw4du
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xw4du
Więcej tematów