ycipk-1voqzc

Moskwa. Ponad 400 osób zatrzymanych na pochodzie w obronie dziennikarza

Ponad 400 osób zostało zatrzymanych po środowym proteście w Moskwie. Manifestanci wyszli na ulicę miasta w akcie sprzeciwu wobec zatrzymania rosyjskiego reportera śledczego Iwana Gołunowa. Wśród zatrzymanych jest wielu dziennikarzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Moskwa. Mieszkańcy wyszli na ulice stolicy aby zaprotestować przeciwko zatrzymaniu dziennikarza śledczego
Moskwa. Mieszkańcy wyszli na ulice stolicy aby zaprotestować przeciwko zatrzymaniu dziennikarza śledczego (East News, Fot: ALEXANDER NEMENOV)
ycipk-1voqzc

Do masowych zatrzymań doszło, gdy protestujący próbowali przejść ze stacji metra Czistyje Prudy pod komendę stołeczną policji przy ulicy Pietrowka. W akcji brali udział funkcjonariusze oddziałów specjalnych policji - OMON i gwardii narodowej (Rosgwardii). Policja zagrodziła ulice i zaułki, by uniemożliwić grupie przemieszczenia się.

Wśród zatrzymanych jest wielu dziennikarzy, w tym reporterów "Kommiersanta", "Nowej Gaziety", telewizji Dożd, radia Echa Moskwy, portali: Mediazona i Lenta.ru - donosi RMF FM.

Źródło: East News
ycipk-1voqzc

Rosyjski resort spraw wewnętrznych informował o "zaledwie" 200 zatrzymanych osobach. Według oficjalnego komunikatu protestowało blisko 1200 osób. Powodem niektórych zatrzymań miały być "wykroczenia administracyjne".

Gołunow niewygodny dla władzy

Dziennikarz Iwan Gołunow znany jest w Rosji z krytycznych tekstów wobec moskiewskich urzędników - to właśnie on opisywał przypadki korupcji w moskiewskim magistracie. W zeszły czwartek policja zatrzymała go, gdy szedł spotkać się ze swoim informatorem. Funkcjonariusze mieli znaleźć w plecaku reportera narkotyki. Nielegalne substancje miały także znajdować się w mieszkaniu dziennikarza.

Policja po przeprowadzeniu oględzin opublikowała 9 zdjęć. Okazało się, że 8 z nich nie pochodzi z mieszkania Gołunowa. Od początku sprawy reporter nie przyznaje się do winy, a jego obrońcy zapewniają, że narkotyki w plecaku dziennikarza zostały podrzucone.

ycipk-1voqzc

Po 6 dniach Gołunow wyszedł na wolność. Zapowiedział, że nadal będzie pisał teksty niewygodne dla władzy. Zaznaczył jednak, że nie zajmie się sprawą swojego aresztowania. - To byłby dla mnie konflikt interesów - mówił we wtorek dziennikarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

ycipk-1voqzc

Zobacz także: Andrzej Duda rośnie w siłę? Jest coś, co "pomoże mu w kampanii"

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1voqzc

ycipk-1voqzc
ycipk-1voqzc