Trwa ładowanie...
d10obw0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Moskwa planowała przejęcie Krymu"; Rosjanin z tajemniczym paszportem

Władze Litwy odrzuciły wniosek o wizę wjazdową obywatela Rosji, w którego paszporcie w rubryce miejsce urodzenia figurowała Republika Krym jako część Rosji - poinformowało litewskie MSZ; paszport wydano w grudniu 2013 r., czyli jeszcze przed aneksją Krymu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Moskwa planowała przejęcie Krymu"; Rosjanin z tajemniczym paszportem
(MSZ Litwy)
d10obw0

Szef litewskiego MSZ Linas Linkeviczius powiedział, że to potwierdza, że Moskwa planowała przejęcie tego ukraińskiego regionu.

Wniosek o wizę został odrzucony przez litewski konsulat w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim - pisze agencja BNS.

MSZ Litwy zamieściło na Twitterze zdjęcie paszportu, w którym obok daty urodzenia jego właściciela, który przyszedł na świat w roku 1992, widniało miejsce urodzenia - Republika Krym/Rosja. Paszport wydano w grudniu w roku 2013.

Zgodnie z unijnymi zasadami wiza nie może zostać wydana w przypadku poważnych wątpliwości dotyczących autentyczności czy prawdziwości danych, toteż podjęto decyzję o niewydawaniu wizy - powiedział agencji BNS minister Linkeviczius.

d10obw0

Paszport został wydany na kilka miesięcy przed aneksją Krymu, co wraz z innymi faktami świadczy o konsekwentnych przygotowaniach Rosji do zaanektowania Krymu, a także o tym, że aneksja nie miała nic wspólnego z rzekomym naruszaniem praw ludności rosyjskojęzycznej, a niewiarygodne referendum, którego wyników nie uznała społeczność międzynarodowa, było jedynie zasłoną dymną dla zajęcia sąsiedniego terytorium, co planowano już wcześniej - powiedział szef litewskiej dyplomacji.

Zapytany, czy sądzi, że władze rosyjskie, które wydały paszport, wiedziały, że zajmą Krym, Linkeviczius odpowiedział, że tak należy przypuszczać. - Paszport, w którym Krym stanowi część Rosji, wydano na trzy miesiące przed tzw. referendum; sami musimy sobie odpowiedzieć, co to oznacza. A to oznacza, że przygotowania szły pełną parą w najdrobniejszych szczegółach - powiedział szef litewskiego MSZ.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku po referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne.

d10obw0

Podziel się opinią

Share

d10obw0

d10obw0
Więcej tematów