Trwa ładowanie...
dbh3sdh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Morze szkarłatnych ceramicznych maków otoczyło londyńską Tower

Drugi w kolejce do brytyjskiego tronu książę William wraz z księżną Kate "zasadzili" ceramiczne czerwone maki w fosie wokół londyńskiej Tower. Tworzące się tam morze maków upamiętni brytyjskich żołnierzy poległych w I wojnie światowej, w setną rocznicę wybuchu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Książę William wraz z księżną Kate
Książę William wraz z księżną Kate (PAP/EPA, Fot: Andy Rain)
dbh3sdh

Instalacja zatytułowana "Morza czerwieni i ziemie skąpane we krwi" zaprojektowana została przez brytyjskiego artystę Paula Cumminsa i scenografa Toma Pipera. Złożona jest teraz z ok. 120 tys. ceramicznych maków wylewających się z fosy wokół londyńskiej Tower (Tower of London). Przez następne miesiące ich liczba będzie rosnąć aż osiągnie 888 tys. 246 sztuk - po jednej dla każdego poległego w Wielkiej Wojnie brytyjskiego żołnierza.

Kolejne kwiaty dodawać będą wolontariusze. Ostatni zostanie "posadzony" 11 listopada - dla upamiętnienia zawieszenia broni kończącego wojnę (11 listopada w 1918 roku).

W czasie trwania wystawy odczytywane będą codziennie o zmierzchu nazwiska 180 wojskowych poległych w tym konflikcie. Następnie na trąbce grany będzie sygnał wojskowy "Ostatni posterunek".

dbh3sdh

Brytyjski generał Richard Dannatt podkreślił, że instalacja przywraca pamięć o poległych i pozwala na wspominanie ich jako indywidualne osoby.

Każdy z maków - wykonany za pomocą technik stosowanych przez garncarzy u zarania XX wieku - można kupić za 25 funtów. Dochód z ich sprzedaży powędruje na konto sześciu organizacji charytatywnych wspierających kombatantów i żołnierzy brytyjskich sił zbrojnych.

dbh3sdh

Podziel się opinią

Share

dbh3sdh

dbh3sdh
Więcej tematów