PolskaMorawiecki wydał rozporządzenie ws. poszkodowanych w nawałnicach

Morawiecki wydał rozporządzenie ws. poszkodowanych w nawałnicach

Wicepremier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie o zaniechaniu podatku od darowizn dla poszkodowanych w nawałnicach - poinformował rzecznik Ministerstwa Finansów Łukasz Świerżewski. Zwolnienie obowiązuje przez dwa lata, licząc od 12 sierpnia.

Morawiecki wydał rozporządzenie ws. poszkodowanych w nawałnicach
Źródło zdjęć: © PAP

- Z uwagi na nawałnice, które przeszły nad Polską w sierpniu 2017 r., kierując się uzasadnionym interesem publicznym, jak również ważnym interesem podatników minister właściwy do spraw finansów publicznych, na podstawie ww. delegacji, postanowił zaniechać w całości poboru podatku od spadków i darowizn od podatników poszkodowanych na obszarach najbardziej dotkniętych skutkami żywiołu - napisano w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Wskazano, że szczegółowy wykaz gmin poszkodowanych w wyniku działania silnych wiatrów, intensywnych opadów deszczu lub wyładowań atmosferycznych znajduje się w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 17 sierpnia 2017 r.

- Poszkodowani w wyniku działania żywiołu na terenie gmin wyszczególnionych w ww. rozporządzeniu, jak również podatnicy będący małżonkami, zstępnymi i wstępnymi osób, które zginęły w wyniku tego żywiołu, nie będą zobligowani do zapłaty podatku z tytułu nabycia przez nich rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy o wartości przekraczającej kwoty określone w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - poinformowano.

- Rozporządzenie ma zastosowanie do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez okres 24 miesięcy począwszy od dnia 12 sierpnia 2017 r. - dodano. Wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

W wyniku nawałnic, które dwa tygodnie temu przeszły nad Polską zginęło sześć osób, a 54 zostały ranne (w tym 15 strażaków). W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z ponad 4 tys. budynków, z czego ponad 3 tys. to budynki mieszkalne.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (42)