Trwa ładowanie...

Morawiecki w Berlinie: chcemy dbać, aby nie było kłamliwych stwierdzeń

Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Angela Merkel wystąpili na wspólnej konferencji prasowej w Berlinie. Jak zaznaczyli, podczas spotkania poruszono m.in. temat Nord Stream 2 i kwestię odpowiedzialności za Holokaust.

Share
Morawiecki w Berlinie: chcemy dbać, aby nie było kłamliwych stwierdzeńŹródło: PAP/EPA, fot: Markus Heine
d15pvh3

W trakcie konferencji Angela Merkel podkreśliła, że to Niemcy ponoszą winę za Holokaust. - Jesteśmy wrażliwi na punkcie prawdy historycznej, chcemy dbać, aby nie było kłamliwych stwierdzeń - przyznał Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał trudne karty polskiej historii, podkreślając zwłaszcza wpływ wydarzeń II wojny światowej i komunistycznego rządu na rozwój kraju. Zapewnił jednak, że teraz Polska "może być lokomotywą zmian dla całej Unii Europejskiej".

Morawiecki zaprosił Merkel na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Kanclerz Niemiec podkreśliła, że ich rozmowa była "szczera" i są pewne kwestie, w których kraje się różnią. Jedną z nich jest problem związany z uchodźcami.

Zobacz także: "Kto nami rządzi?". Była posłanka PiS zdradza jak Szydło została premierem

Rozbieżności wyniknęły również podczas rozmów o Nord Stream 2. - Mamy różne poglądy ws. Nord Stream 2, to jest projekt gospodarczy. Naszym zdaniem Nord Stream 2 nie jest zagrożeniem dla dywersyfikacji - powiedziała kanclerz Merkel.

d15pvh3

Ze strony niemiecki dziennikarza padło krytyczne pytanie o zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości. Morawiecki odniósł się najpierw do zmian, które zaszły w prawie niemieckim. Potem uznał, że polski wymiar sprawiedliwości będzie teraz "bardziej efektywny" i "sprawiedliwy".

- KE jest strażnikiem tych umów i jeśli są pewne wątpliwości, to prowadzi odpowiednie rozmowy - odpowiedziała wymijająco na to pytanie Merkel.

Do wizyty Mateusza Morawieckiego w Berlinie i dwustronnych rozmów doszło w znaczącym momencie. Właśnie uzgodniono nową umowę koalicyjną między CDU, CSU i SDP, w której Polska pojawia się wielokrotnie, jako jeden z najważniejszych partnerów w reformie UE.

d15pvh3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15pvh3
d15pvh3
Więcej tematów