Morawiecki: Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE ws. kopalni Turów
"Wydaje się, że jesteśmy już bardzo bliscy porozumienia" – powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Dodał też, że w wyniku negocjacji strona czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE ws. kopalni Turów. Szef polskiego rządu zapewnił również, że zarówno elektrownia, jak i kopalnia Turów będą dalej pracowały bez żadnych zakłóceń.
25.05.2021 05:38
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w poniedziałek w Brukseli z czeskim premierem Andrejem Babiszem. Tematem ich rozmów był wniosek skierowany przez stronę czeską do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kopalni Turów.
- Dzisiaj spotkałem się z premierem Republiki Czeskiej, panem Andrejem Babiszem, wcześniej byłem już na Dolnym Śląsku i ustaliłem, w jaki sposób można prowadzić negocjacje ze stroną czeską. Potwierdziłem kierunek tych negocjacji z panem premierem Babiszem i te negocjacje dzisiejszego wieczoru się odbyły - powiedział szef polskiego rządu.
Negocjacje ws. kopalni Turów. Morawiecki przekazał szczegóły ustaleń rozmów z Babiszem
- Mając na uwadze zacieśnienie transgranicznej współpracy z Republiką Czeską wydaje się, że jesteśmy już bardzo bliscy porozumienia. W wyniku tego porozumienia Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE. To porozumienie przede wszystkim zakłada wieloletnie projekty z udziałem strony polskiej w wysokości do 45 mln euro i współfinansowanie tych projektów przez stronę polską - przekazał Morawiecki.
Jak zaznaczył polski premier, współfinansowanie te ma opierać się o środki właściciela kopalni i elektrowni Turów, czyli spółki PGE, samorządów oraz pieniądze z budżetu państwa.
ZOBACZ: Białoruś. Incydent z udziałem samolotu. MSZ wskazuje na działania rosyjskich służb
Wniosek do TSUE ws. kopalni Turów. Realizacja ustaleń negocjacji ma rozpocząć się jak najszybciej
Premier Morawiecki dodał też, że Polska wyraziła zgodę na powołanie specjalnej komisji eksperckiej, która będzie zajmowała się badaniem kwestii środowiskowych związanych z odkrywką.
- Również PGE przeprowadzi do końca inwestycje ekranu doziemnego, który będzie do pewnego stopnia przynajmniej eliminował odpływ wody, a z drugiej strony będzie prowadziła prace przy wałach, które mają zabezpieczać przed pyłkami, które przenikają na stronę czeską - dodał.
Szef polskiego rządu powiedział też, że Republika Czeska również w najbliższych dniach wprowadzi w życie poniedziałkowe ustalenia negocjacji.
PRZECZYTAJ: Chaos informacyjny ws. stanu zdrowia Ramana Pratasiewicza. MSZ: Jesteśmy w stałym kontakcie z rodziną
Kopalnia Turów. Morawiecki: "elektrownia oraz kopalnia Turów dalej będą pracowały bez przeszkód"
Premier Morawiecki wyraził również nadzieję na pozytywny finał rozmów z Czechami. Zapewnił też o chęci polubownego rozwiązania sporu o kopalnię Turów.
- Jestem dobrej myśli, że uda się je doprowadzić do końca. W wyniku realizacji takiego planu będziemy mogli powiedzieć o tym, że cała sprawa zostaje zamknięta i elektrownia oraz kopalnia Turów dalej będą pracowały bez przeszkód - podkreślił Morawiecki.
- Kopalnia i elektrownia pracują dzisiaj i będą pracowały, ale zależy nam na tym również, żeby ten spór w sposób polubowny z Republiką Czeską doprowadzić do pomyślnego końca i jestem dobrej myśli, że uda się taki plan zrealizować - zapewnił szef polskiego rządu.
Źródło: PAP