Trwa ładowanie...

Tusk gorszy niż wojna? Atak Morawieckiego szybko zripostowany

"Nawet pandemia, wojna za granicą, Putinflacja i kryzys energetyczny nie są razem w połowie tak skuteczne w dobijaniu polskich firm jak rządy Donalda Tuska" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. Na jego wpis natychmiast zareagował Borys Budka, który pokazał dane i nazwał szefa rządu "kłamcą".

Morawiecki odpowiada Tuskowi. "Skuteczny w dobijaniu polskich firm"Morawiecki odpowiada Tuskowi. "Skuteczny w dobijaniu polskich firm"Źródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
d4iohul
d4iohul

Szef rządu zamieścił na Facebooku oraz Twitterze wpis, do którego dodał grafikę dotyczącą skali upadłości firm w latach 2010-2022. Jak głosi podpis, opracowano ją na podstawie danych publikowanych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej i wynika z niej, że w latach 2010-2015 odnotowano większą liczbę upadłości niż w latach 2016-2022.

"Nawet pandemia, wojna za granicą, Putinflacja i kryzys energetyczny nie są razem w połowie tak skuteczne w dobijaniu polskich firm jak rządy Donalda Tuska" - napisał Morawiecki w komentarzu do tych danych. To odpowiedź premiera na piątkowe wypowiedzi lidera PO i byłego premiera Donalda Tuska ws. producenta kotłów energetycznych Rafako.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Ozdoba pytany o wyliczenia. Nerwowo w studiu

Tusk z apelem do rządu

Firma Rafako pozostaje w sporze z Tauronem ws. wartego ponad 6 mld zł bloku energetycznego o mocy 910 megawatów w Jaworznie. Tusk podczas spotkania ze związkowcami apelował do rządu, by ten ratował zagrożone upadłością w obliczu sporu Rafako jako istotną dla polskiej energetyki spółkę.

d4iohul

- Ja wiem, że mówimy o spółkach giełdowych, ale jak trzeba było, to ten rząd, ale poprzednie też, nie wahały się, żeby użyć swoich wpływów. Mogą wymusić konkretne decyzje, czy zasugerować takie decyzje, które będą podjęte, jeśli rząd się uprze, żeby te decyzje podjąć. Nie ma żadnego wytłumaczenia: Rafako, podobnie jak byłoby z innymi firmami w tej sytuacji, trzeba ratować - podkreślił były premier.

- Mateusz Morawiecki nie może dłużej udawać, że jest premierem i zachęcać do tańca, bo nie o taniec chodzi, tylko trzeba podejmować decyzje. Jest też posłem ze Śląska, więc też powinien przestać udawać, że się zajmuje Śląskiem, tylko powinien podjąć decyzję - zaapelował do premiera.

Odnosząc się do sprawy Tauronu i Rafako w czwartek premier Morawiecki zaznaczył, że w mediacjach pomaga Prokuratoria Generalna, ale - jak dodał - do tanga trzeba dwojga. Podkreślił, że liczy na dobrą wolę po stronie obu tych podmiotów; przekonywał również, że każdy z nich powinien trochę ustąpić.

d4iohul

Jest riposta Budki. Pokazał dane i nazwał premiera kłamcą

Na wpis premiera Morawieckiego zareagował Borys Budka. Polityk Platformy Obywatelskiej zauważył, że "z każdym kolejnym wpisem Morawiecki udowadnia, że jest patologicznym kłamcą"

"Wystarczy zerknąć do danych" - napisał, nawiązując do danych z 3 stycznia. Na grafice zamieszczonej przez Budkę widać z kolei, że liczba ogłoszonych upadłości i niewypłacalności firm w ostatnich latach gwałtownie się zwiększyła.

Czytaj też:

d4iohul
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4iohul
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iohul
Więcej tematów