Trwa ładowanie...

Bloomberg: Johnson rozczarowany decyzją Morawieckiego

Boris Johnson obrał Polskę za cel ostatniej podróży zagranicznej w trakcie swoich rządów. Jednak premier Mateusz Morawiecki był zbyt zajęty, aby przyjąć premiera Wielkiej Brytanii. W efekcie do wizyty w ogóle nie doszło.

Share
Morawiecki nie miał czasu dla Johnsona. Tak potraktowano brytyjskiego premieraMorawiecki nie miał czasu dla Johnsona. Tak potraktowano brytyjskiego premieraŹródło: PAP, fot: Leon Neal
d27q9pu

Boris Johnson przez długi okres czasu był sojusznikiem Polski na arenie międzynarodowej. Premiera Wielkiej Brytanii i przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości łączyła krytyka działań Unii Europejskiej. Dodatkowo w ostatnich miesiącach Johnson mocno zaangażował się w pomoc Ukrainie, po tym jak Rosja rozpoczęła wojnę na Wschodzie.

Jednak liczne skandale obyczajowe doprowadziły do tego, że Johnson stracił zaufanie własnej partii i na początku lipca ogłosił odejście ze stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Jest to równoznaczne z odejściem z funkcji premiera.

Morawiecki nie miał czasu dla Johnsona. Tak potraktowano brytyjskiego premiera

Johnson będzie zajmować stanowisko premiera do początku września i uformowania nowych władz Partii Konserwatywnych. Polityk powoli żegna się z urzędem i zgodnie z informacjami Bloomberg, Polska miała być jego ostatnią podróżą zagraniczną w trakcie pełnienia funkcji premiera. Tyle że podróż zaplanowana na ostatni poniedziałek (8 sierpnia) nie doszła do skutku.

d27q9pu

Z informacji Bloomberga wynika, że przedstawiciele obu stron uzgodnili termin wizyty, po czym polska strona oświadczyła, że premier Mateusz Morawiecki nie ma możliwości spotkania się z Borisem Johnsonem w żądanym dniu. Liczne obowiązki mają sprawiać, że szef polskiego rządu nie ma też czasu dla brytyjskiego premiera w kolejnych dniach.

W tej sytuacji Johnson w poniedziałek pojawił się na pogrzebie północnoirlandzkiego polityka - Davida Trimble'a. Decyzja obozu PiS miała być dla niego rozczarowaniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zamontowali wyrzutnię rakiet na samochodzie. Ukraińcy chwalą się, co potrafi

Skąd taka postawa premiera Morawieckiego? Obóz rządzący najprawdopodobniej dokonał politycznej kalkulacji i uznał, że w obecnej sytuacji spotykanie się z politykiem, który w ostatnich tygodniach zasłynął głównie z afer i lada moment odejdzie ze stanowiska, nie ma sensu.

d27q9pu

CIR: Konsultacje odwołane na prośbę strony brytyjskiej

Do doniesień Bloomberga odniosło się Centrum Informacyjne Rządu. Zwróciło ono uwagę, że rozmowy polsko-brytyjskie miały się odbyć w lipcu w Warszawie, ale przełożono je ze względu na kryzys rządowy na Wyspach i rezygnację Borisa Johnsona.

Konsultacje mają zostać wznowione, po tym jak w Wielkiej Brytanii utworzony zostanie nowy rząd.

Boris Johnson w najbliższych dniach ma pożegnać się za to z innymi przywódcami, ale poprzez rozmowę telefoniczną - planowane są połączenia z Emmanuelem Macronem oraz Joe Bidenem.

d27q9pu

Przedstawicielom polskiego rządu pozostaje z kolei czekać na ukształtowanie się nowych władz Partii Konserwatywnej. Obecnie największe szanse na objęcie funkcji szefa partii i urzędu premiera daje się Lizz Truss. Dotychczasowa minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii dała się poznać jako sojuszniczka Ukrainy w wojnie z Rosją, a także krytyczka działań UE. To sprawia, że PiS powinien szybko znaleźć wspólny język w Truss.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d27q9pu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d27q9pu
d27q9pu
Więcej tematów