Trwa ładowanie...
d3ex5la

Monachium zmaga się z falą uchodźców i apeluje o pomoc. "Sytuacja jest dramatyczna"

W miniony weekend do Monachium przyjechało niemal 25 tys. uchodźców. Władze stolicy Bawarii wzorowo radziły sobie do tej pory z falą azylantów, ostrzegają jednak, że ich siły i możliwości są na wyczerpaniu. Bawaria apeluje do innych landów o pomoc. Burmistrz Monachium Dieter Reiter ostrzega, że sytuacja w mieście stała się dramatyczna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Monachium zmaga się z falą uchodźców i apeluje o pomoc. "Sytuacja jest dramatyczna"
(PAP/EPA, Fot: Sven Hoppe)
d3ex5la

Po weekendowej fali kulminacyjnej uchodźców z Syrii i innych krajów Bliskiego Wschodu oraz z Bałkanów na dworcu głównym w Monachium było już spokojniej. Przed południem na stację przyjechał tylko jeden pociąg z Austrii z kilkusetosobową grupą azylantów. Tak jak w minionych dniach witali ich mieszkańcy stolicy Bawarii i grupa woluntariuszy. Przybyłym wręczono plastikowe torby z napojami, kanapkami i słodyczami. Nie zabrakło też zabawek dla dzieci.

Burmistrz Monachium Dieter Reiter ostrzega jednak, że sytuacja w mieście stała się dramatyczna. - Gdy 10 miesięcy temu powstał problem imigrantów, dziennie do Monachium docierało 400 osób. W ciągu minionych 48 godzin przez nasz dworzec przewinęło się 25 tys. osób. Te liczby świadczą o skali wyzwania, której nie mogliśmy ani przewidzieć, ani nawet sobie wyobrazić - mówi polityk SPD.

Szef okręgu Górna Bawaria Christoph Hillenbrand pytany, ilu spodziewa się azylantów, odpowiada bezradnie: "nie mam pojęcia. - Informacje o nowych grupach imigrantów otrzymujemy z kilkugodzinnym wyprzedzeniem, nie możemy niczego planować" - zastrzega. Niemieckie media mówią o 10 tys. uchodźców, którzy mają w ciągu dnia dotrzeć do Monachium.

d3ex5la

Możliwości Monachium na wyczerpaniu; zaczyna brakować kwater

Władze Monachium zgodne są w ocenie, że możliwości miasta są na wyczerpaniu. Imigrantów ulokowano m.in. na terenie Targów Monachijskich, nowych kwater zaczyna jednak brakować. Rzeczniczka władz Górnej Bawarii Simone Hilgers mówiła wcześniej, że wyczerpują się możliwości Bawarii, jeśli chodzi o przyjmowanie nowych uciekinierów. "Zbliżamy się w szybkim tempie do granicy (możliwości) - powiedziała Hilgers.

Hillenbrand ostrzegł, że władze Monachium nie poradzą sobie z dalszym napływem azylantów. Wezwał władze centralne w Berlinie do wyznaczenia kolejnych węzłów komunikacyjnych, które przejęłyby część uchodźców odciążając Monachium. W tym kontekście wymieniany jest m.in. Lipsk w Saksonii.

Już teraz część uchodźców kierowana jest z Monachium do innych niemieckich miast. Do Berlina autokarami w nocy z niedzieli na poniedziałek przyjechało 386 Syryjczyków. Kolejne 300 osób dotrze do Berlina z Eisenhuettenstadt przy granicy z Polską. Cała grupa zostanie zakwaterowana na terenie dawnych koszar wojskowych w Spandau. W ośrodku mieszka już ponad 1,2 tys. osób. Władze Berlina zakazały mediom wstępu na teren ośrodka. Po przeżyciach w minionych tygodniach uchodźcy muszą wypocząć - wyjaśniła rzeczniczka berlińskich władz. Transporty z uchodźcami trafiły też do Nadrenii Północnej-Westfalii i Turyngii

d3ex5la

Ataki na imigrantów, pożary dwóch ośrodków dla azylantów

Fala uchodźców na niespotykaną dotychczas skalę to skutek decyzji kanclerz Angeli Merkel o otwarciu granicy dla osób, które przez wiele dni koczowały na dworcu w Budapeszcie, a następnie na piechotę wyruszyły w kierunku granicy z Austrią. Przewieziono ich w sobotę rano autobusami na granicę z Austrią, skąd pociągami zostali przetransportowani do Niemiec.

Imigranci nie zawsze przyjmowani są z otwartymi ramionami. W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło w Niemczech do dwóch kolejnych pożarów w ośrodkach dla azylantów. W Rottenburgu w Badenii-Wirtembergii sześć osób doznało obrażeń w pożarze miasteczka kontenerowego. Policja nie wyklucza podpalenia, choć badanie przyczyn pożaru nie zostało jeszcze zakończone. Natomiast w Ebeleben w Turyngii doszło do podpalenia strychów w trzech budynkach, do których mieli wprowadzić się uchodźcy.

Od początku roku w Niemczech dokonano ponad 200 ataków na ośrodki dla cudzoziemców.

d3ex5la

Podziel się opinią

Share
d3ex5la
d3ex5la
Więcej tematów