PolskaMON zdecydował o modernizacji 18 samolotów Su-22

MON zdecydował o modernizacji 18 samolotów Su‑22

Myśliwsko-bombowe odrzutowce Su-22 będą użytkowane przez polskie siły powietrzne do 2024 r. Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o modernizacji 18 z 32 użytkowanych obecnie maszyn, tak by wydłużyć ich eksploatacji o kolejne 10 lat.

MON zdecydował o modernizacji 18 samolotów Su-22
Źródło zdjęć: © Domena Publiczna | Adrian Pingstone

Rzecznik resortu płk Jacek Sońta podał w komunikacie, że modernizacji poddanych zostanie 12 jednomiejscowych bojowych samolotów Su-22M4 i 6 dwumiejscowych, szkolno-bojowych Su-22uM3K.

"Wybrany wariant jest najbardziej optymalny pod względem szkoleniowym i finansowym. (...) Przedłużenie resursów technicznych 18 samolotów pozwoli podtrzymać szkolenie kilkudziesięciu pilotów, którzy w dalszej perspektywie zasilą inne eskadry bojowe. Samoloty te będą też wspierały szkolenie operatorów Wojsk Specjalnych i żołnierzy Wojsk Obrony Przeciwlotniczej, odciążając od tego zadania pilotów F-16" - napisał w komunikacie rzecznik MON.

Pułkownik Sońta dodał, że "do modyfikacji i przedłużenia resursu wybrane zostaną najlepsze egzemplarze. Proporcje 12:6 pozwolą zarówno intensywnie szkolić nowych pilotów, jak i podtrzymywać nawyki już wyszkolonych. Takie proporcje samolotów jednomiejscowych do dwumiejscowych to postulat samych lotników".

Konieczność modernizacji

Modernizację Su-22 zapowiedział 12 lutego br. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas wizyty w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie (Zachodniopomorskie), gdzie stacjonuje 1. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, wyposażone w te samoloty.

Szef MON mówił wówczas o dwóch rozważanych wariantach modernizacji: unowocześnieniu wszystkich 32 maszyn, przez co czas ich eksploatacji mógłby zostać wydłużony o trzy lata lub objęciu technicznymi zabiegami 16 maszyn, przez co będą one mogły latać o 10 lat dłużej.

Do początku lutego br. MON stało na stanowisku, że Su-22 - jako samoloty nieperspektywiczne - zostaną wycofane z linii z końcem 2015 r.

Zmianę podejścia do dalszej eksploatacji Su-22 minister Siemoniak wyjaśnił na konferencji prasowej w Świdwinie m.in. odłożeniem w czasie zakupu nowego samolotu wielozadaniowego z uwagi na inne priorytety wojska i koniecznością utrzymania w służbie ludzi.

Nieznany dokładny koszt

MON nie poinformowało o kosztach modernizacji Su-22. Podczas wizyty w Świdwinie minister Siemoniak mówił, że będzie to "nieduży koszt w skali funkcjonowania sił powietrznych".

Według specjalistycznego magazynu "Raport - Wojsko, Technika, Obronność" modernizacja jednego samolotu może kosztować ok. 6 mln zł. Prace przy jednej maszynie mogą trwać 8 miesięcy.

Przeznaczony do zwalczania ruchomych i nieruchomych celów naziemnych i nawodnych oraz niektórych celów powietrznych Su-22 skonstruowano na początku lat 70. w Związku Radzieckim. Do polskich sił powietrznych samoloty te trafiły w połowie 80. w ilości 110 sztuk. Obecnie w służbie są 32 maszyny tego typu w dwóch wersjach - jednomiejscowej bojowej SU-22M4 (26 sztuk) i dwumiejscowej szkolno-bojowej SU-22UK3K (6 sztuk). Wszystkie SU-22 eksploatuje stacjonujące w Świdwinie 1. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)