Trwa ładowanie...
drybtfu

MON przejął willę gen. Jaruzelskiego? Macierewicz otrzymał dokumenty

Szef MON Antoni Macierewicz otrzymał z Wojskowego Biura Historycznego dokumenty dotyczące willi przy ul. Ikara 5, w której mieszkał gen. Wojciech Jaruzelski. Wynika z nich, że nieruchomość w sierpniu 1972 r. przejął Wojskowy Stołeczny Zarząd Budynków Mieszkalnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
MON przejął willę gen. Jaruzelskiego? Macierewicz otrzymał dokumenty
(East News)
drybtfu

WBH opublikowano m.in. wniosek o przekazanie budynku. Z jego treści wynika, że chodzi o dwupiętrowy budynek, o powierzchni 120 mkw wraz z ogrodem. - Przekwaterowania zamieszkałych w tym budynku pięciu rodzin wojsko dokonało we własnym zakresie - czytamy. Pod dokumentem podpisany jest główny kwatermistrz Wojska Polskiego gen. Mieczysław Obiedziński. Adresatem z kolei jest przewodniczący prezydium stołecznej Rady Narodowej.

Instytucja upubliczniła też decyzję w tej sprawie. Dokument datowany jest na 13 września 1972 r. Na jego mocy willa przekazana zostaje Ministerstwu Obrony Narodowej "z przeznaczeniem dla Wojskowego Stołecznego Zarządu Budynków Mieszkalnych". - Przekazanie nastąpiło bez ustalenia obowiązku ponoszenia rocznej opłaty z tytułu użytkowania terenu - wynika z dokumentu.

7 sierpnia radny warszawskiego Mokotowa Jacek Ozdoba poinformował, że złożył interpelację do władz dzielnicy i miasta, w której prosi o udostępnienie informacji związanych z okolicznościami przejęcia willi Przedpełskich przez Jaruzelskiego. Dodał, że nieruchomość powinna jak najszybciej wrócić do prawowitych właścicieli.

drybtfu

Radny chce też, aby władze stolicy zapytały Wojskowe Biuro Historyczne i Instytut Pamięci Narodowej, czy w ich archiwach znajdują się dokumenty ukazujące proces przejmowania willi oraz czy są tam archiwalia dotyczące operacji prowadzonych przez Służbę Bezpieczeństwa wobec rodziny Przedpełskich.

Ozdoba poinformował, że dom został odebrany rodzinie na mocy dekretu Bieruta po II wojnie światowej. Generał do willi wprowadził się w 1973 r., odkupił ją od Skarbu Państwa w 1979 r.

źródło: polsat news

drybtfu

Podziel się opinią

Share

drybtfu

drybtfu
Więcej tematów