MON: młodzież chce służyć w wojsku
Ponad 10% uczniów szkół
ponadgimnazjalnych jest zainteresowana zawodową służbą w armii -
wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Obrony
Narodowej.
Jeszcze więcej (35%) młodzieży dopuszcza możliwość służby przez określony czas, na kontrakcie przez 3 lub 6 lat.
Bardziej zainteresowani wojskiem są młodzi mężczyźni. Zamiar związania swojej przyszłości zawodowej z armią deklaruje 14% z nich. Spośród kobiet, w wojsku chciałoby służyć 6,5%. Przy czym odsetek dziewcząt zainteresowanych czasowym kontraktem z wojskiem jest tylko nieznacznie mniejszy niż odsetek chłopców rozważających taką możliwość (odpowiednio 31,7% i 39,1%).
O zawodowej służbie wojskowej myśli młodzież wysportowana. Spośród tych, którzy deklarowali chęć wstąpienia do armii zaraz po szkole, 10% uprawia sport, a 9% należy do klubów lub innych organizacji sportowych.
Większość z tych, którzy zainteresowani są służbą w wojsku (79,5%) marzy o stopniu oficerskim. Jednak nie jest to warunkiem niezbędnym. Dla 60%, spośród deklarujących chęć wstąpienia do armii, zadowalająca byłaby ranga podoficera, a dla 26% szeregowego żołnierza.
Najchętniej do armii poszliby uczniowie techników, najmniej chętnie - uczniowie zawodówek. Jednak różnice te są niewielkie. Nie ma znaczenia też stopień religijności ani sytuacja materialna rodziny.
Sondaż został przeprowadzony w kwietniu. Wykonali go specjaliści z Zakładu Badań Naukowych Polskiego Towarzystwa Socjologicznego na zlecenie MON. Badanie przeprowadzono na próbie 1564 uczniów drugich i trzecich klas z losowo wybranych 52 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.