MON liczy na kilkanaście nominacji generalskich. Po święcie policji pytania o postawę prezydenta
Ministerstwo obrony narodowej ma nadzieję, że Andrzej Duda wręczy blisko 20 awansów generalskich z okazji święta Wojska Polskiego. – Resort nie ma sygnałów w sprawie sprzeciwu, ale decyzja leży w rękach prezydenta – mówi nasze źródło w MON. – Po nieobecności w czasie święta policji pytania o postawę głowy państwa pozostaje otwarte – dodaje drugi rozmówca.
Resort Władysława Kosiniaka-Kamysza liczy na to, że dotychczas dobre relacje z prezydentem w sprawach obronności przełożą się bezproblemowo na nominacje generalskie. MON chce awansów dla blisko dwudziestu osób i dotychczas nie ma żadnego sygnału z Biura Bezpieczeństwa Narodowego czy otoczenia Andrzeja Duda, że prezydent mógłby którąś z propozycji odrzucić – mówią nasi rozmówcy.
Lista osób do awansów pozostaje tajna, bo otoczenie szefa MON podkreśla, że awanse to decyzja prezydenta. Osoba z rządu dodaje, że do czasu oficjalnego komunikatu nie będzie mówiła o nazwiskach. – Prezydent przez ostatnie lata był na święcie policji i wręczał awanse zasłużonym funkcjonariuszom. W tym roku się chyba obraził po wejściu funkcjonariuszy do Pałacu Prezydenckiego po Wąsika i Kamińskiego. Kto wie, na kogo jeszcze prezydent może się obrazić, więc na razie lepiej nie spekulować – dodaje polityk z sejmowej komisji obrony.
Z informacji WP wynika, że MON na święto Wojska Polskiego przygotowuje wojskową defiladę na Wisłostradzie. Weźmie w niej udział ponad 200 samolotów, śmigłowców, pojazdów – mówią nasi rozmówcy. Nie jest wykluczone, że w defiladzie wezmą udział śmigłowce Apache, bo na początek sierpnia MON planuje podpisanie umów offsetowych na zakup 96 śmigłowców.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
12 zawiadomień. Głowni politycy PiS mogą zostać bez immunitetów
MON wylicza kontrakty - 62 mld zł
Resort w najbliższych dniach zamierza chwalić się podpisanymi kontraktami. Źródło w MON wylicza, że "od utworzenia nowego rządu podpisano 55 umów zbrojeniowych o łącznej wartości 62 mld zł". Około 40 proc. z tych wydatków ma trafić do polskich zakładów zbrojeniowych. Docelowo ministerstwo chce podziału pół na pół. Jak słyszymy w MON, w przededniu święta Wojska Polskiego dowództwo nad Wojskami Obrony Terytorialnej zostanie przekazane do Sztabu Generalnego zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami.
Przypomnijmy, w środę w południe rozpoczęły się obchody Święta Policji w 105. rocznicę jej powstania. Na placu Zamkowym w Warszawie pojawili się policjanci z całej Polski, szef MSWiA Tomasz Siemoniak, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, ministrowie i szef rządu. Premier swoją obecność zapowiedział nagle, na trzy godziny przed uroczystością. Decyzja zapadła po tym, jak portal Onet ujawnił, że na Święcie Policji zabraknie Andrzeja Dudy, który nie wręczy podczas obchodów nominacji generalskich, ale zrobi to w innym terminie.
Kilka minut po godzinie 9 przebywający na urlopie w Juracie prezydent zamieścił wpis na platformie X, w którym poinformował, że nominacje formalnie przyznał. "Cieszę się, że z okazji Święta Policji mogłem mianować na stopnie generalskie oraz pierwsze stopnie oficerskie Funkcjonariuszki i Funkcjonariuszy tej szczególnie ważnej dla bezpieczeństwa wewnętrznego formacji" - napisał prezydent Polski.
Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski