Trwa ładowanie...
d1xwm5c

MON kupuje broń propagandową. Macierewicz chce prowadzić wojnę na ulotki, chodzi o "zdobywanie serc i umysłów"

Antoni Macierewicz chce ciskać w tłum ulotki propagandowe. MON zamierza kupić bowiem 2 tys. sztuk ręcznego miotacza oraz... 1,4 tys. pocisków ulotkowych. Po co? Tego typu broń służy do prowadzenia wojny psychologicznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(PAP)
d1xwm5c

Najpierw Wojska Obrony Terytorialnej, czyli nowy rodzaj sił zbrojnych w Polsce, potem zapowiedź Trumpa ws. systemu Patriot. Teraz ręczny miotacz ulotek oraz pociski. MON nie próżnuje i zabiera się za zakupy. Problem jest tylko jeden: to broń na ulotki.

Chodzi dokładnie o rakietowe pociski kaliber 120 mm -150 mm o zasięgu 6-12 km. Dają możliwość rozrzucenia 1,4 tys. ulotek formatu A6 lub 2,8 tys. formatu A7.

Gen. Waldemar Skrzypczak: takiej "broni" na dzisiejszym polu walki się nie stosuje

MON planuje kupić w latach 2019-2022 aż 1,4 tys. rakietowych pocisków, a do roku 2026 - nawet 2 tysiące ręcznych miotaczy ulotkowych. Są to pociski, które zamiast materiałów wybuchowych zawierają ulotki propagandowe.

- Takie miotacze materiałów propagandowych były popularne w Układzie Warszawskim, bo w przekonaniu kierownictwa miały one złamać potęgę NATO - wyjaśnia "Faktowi" były wiceminister obrony gen. Waldemar Skrzypczak. Dodał, że nie widzi możliwości zastosowania takiej "broni" na dzisiejszym polu walki.

d1xwm5c

Chcesz bronić się sam? Zobacz, jakie narzędzia są legalne w Polsce

Z kolei Mariusz Cielma, redaktor naczelny "Dziennika Zbrojnego" tłumaczy, że "zdobywanie serc i umysłów" jest ważnym elementem działań wojskowych.

- Tego typu wyposażenie nie jest wymysłem obecnego kierownictwa MON. Takie dialogi techniczne prowadzono już 3-4 lata temu. Propaganda jest nieodzownym elementem działania sił zbrojnych, bo ktoś może chcieć oddziaływać np. na okrążonego nieprzyjaciela - tłumaczy.

d1xwm5c

Podobna broń jest używana przez wojska amerykańskie w Iraku i w Afganistanie. Znajduje się ona w arsenale większości państw na świecie.

Odzież patriotyczna podbija Polskę. To dobry sposób na wyrażenie patriotyzmu?

d1xwm5c

Podziel się opinią

Share

d1xwm5c

d1xwm5c
Więcej tematów