Polska"Moja mama, mój tata, ich rozwód”

"Moja mama, mój tata, ich rozwód”

Trwa ogólnopolska kampania społeczna "Moja mama, mój tata, ich rozwód” Komitetu Ochrony Praw Dziecka - jednej z największych ogólnopolskich organizacji pożytku publicznego.

Rozwód lub rozstanie to sytuacja bardzo trudna emocjonalnie dla wszystkich członków rodziny, a w szczególności dla dzieci. Rozwodzący się rodzice skupieni na swoich emocjach i konfliktach, zapominają o potrzebach dzieci. Często w konfliktach to dzieci stają się kartą przetargową a rodzice manipulują nimi, ograniczając im kontakt z drugim rodzicem. Kampania ma na celu pokazanie, że dzieci rozwodzących się i rozwiedzionych rodziców kochają i potrzebują obojga rodziców. Jak ważny jest to problem, wskazują statystyki rozwodów. Liczba rozwodów w Polsce stale wzrasta: w latach 1995-2002 orzekano około 40-45 tysięcy rozwodów rocznie. W 2005 r. rozwiodło się prawie 68 tysięcy par małżeńskich, a w roku 2006 już około 72 tysiące.

Drugim, nie mniej ważnym celem kampanii, jest promocja oferta pomocowej Komitetu Ochrony Praw Dziecka, który oferuje kompleksową pomoc dzieciom i rodzinom w sytuacji rozwodu.

- Kampania "Moja mama, mój tata, ich rozwód” ma na celu zmianę świadomości dorosłych - głównie tych, którzy postanowili się rozwieść i pokazanie, jaka jest sytuacja ich dziecka. Z wieloletnich doświadczeń Komitetu Ochrony Praw Dziecka i moich jako psychologa wynika jednoznacznie, że rodzice w sytuacji rozstania na ogół postanawiają rozwieść dziecko z rodzicami. My wiemy, że zawsze jest to okupione cierpieniem i krzywdą dziecka. Podjętą kampanią chcemy uświadomić rodzicom, że dziecko w sytuacji rozstania dorosłych ma prawo do miłości, kontraktów z obojgiem rodziców, że nie jest niczyją własnością - podkreśla Mirosława Kątna, psycholog, Przewodnicząca Zarządu Krajowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

W latach 2004-2006 odnotowywano stosunkowo gwałtowny wzrost liczby rozwodów. W 2006 r. rozwiodło się około 72 tysiące par małżeńskich, podczas gdy w roku 2005 było ich prawie 68 tysięcy. W miastach intensywność rozwodów jest prawie trzykrotnie wyższa niż na wsi (źródło: GUS).

Informacje o Komitecie Ochrony Praw Dziecka

Komitet Ochrony Praw Dziecka jest jedną z najstarszych ogólnopolskich organizacji pożytku publicznego. Na rzecz dzieci i ich rodzin działa nieprzerwanie od 1981 roku. Na terenie Polski działa poprzez 25 oddziałów terenowych. Misją Komitetu jest ochrona praw i interesów tych, którzy nie są w stanie samodzielnie ich bronić.

Więcej informacji o działalności KOPD na www.kopd.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
rodzicekampaniarozwód

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)