Trwa ładowanie...

Modlitewne czuwanie w 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II

Warszawiacy uczcili pamięć papieża Jana Pawła II w 10 rocznicę jego śmierci. W modlitewnym czuwaniu na Placu Piłsudskiego wzięło udział ponad 1000 osób.
Share
Modlitewne czuwanie w 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II
Źródło: Wikipedia, Fot: Schaack,Lothar
d253kz7

W spotkaniu wziął udział m.in. kard. Kazimierz Nycz. Tradycyjnie podczas uroczystości o godz. 21.37 - czyli w godzinie śmierci papieża - został odegrany utwór "Cisza". Metropolita warszawski pobłogosławił zgromadzonych.

Hierarcha podziękował zebranym za przybycie na to miejsce, w którym przed dziesięciu laty wierni żegnali papieża odchodzącego "do domu ojca". Jak mówił, była to chwila nadziei, że Jan Paweł II szybko zostanie wyniesiony na ołtarze i ogłoszony świętym.

Kardynał Nycz zwrócił uwagę, że ci którzy pamiętają polskiego papieża, wspominają go w dniu śmierci, ale z czasem następne pokolenia pewnie będą modlić przede wszystkim w październiku. "Dziękuję, że my trwamy także przy tej dacie (2 kwietnia), choć ona wraz z naszym zapominaniem będzie się od nas oddalała" - zaznaczył.

d253kz7

Metropolita przypomniał, że Plac Piłsudzkiego jest miejscem szczególnym, gdyż w tym miejscu papież odprawił mszę św. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r., podczas której padły słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!". Dziś stoi tu krzyż upamiętniający to wydarzenie.

- Przywołujmy umysłem, sercem i naszymi czynami całe życie Jana Pawła II, po to by je poznawać, naśladować i przez jego wstawiennictwo modlić się do naszego pana w niebie - powiedział Nycz.

Tegoroczne obchody śmierci polskiego papieża rozpoczęły się o godz. 20. Na telebimach, tak jak w poprzednich latach wyświetlane były filmy z udziałem osób, które znały papieża. Utwory wykonywane przez chór przeplatane były fragmentami homilii papieża, mówiącymi o Tajemnicy Wielkiego Tygodnia. Po błogosławieństwie chór i zgromadzeni warszawiacy zaśpiewali ulubioną pieśń Karola Wojtyły "Barkę".

Uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci papieża organizowane są też w innych miastach, m.in. w Krakowie, którego mieszkańcy zbierają się tego dnia pod "Oknem Papieskim" przy ul. Franciszkańskiej 3.

d253kz7

Zobacz także: W Watykanie zawisły portrety Jana Pawła II i Jana XXIII

d253kz7

Podziel się opinią

Share
d253kz7
d253kz7
Więcej tematów