Trwa ładowanie...

Mocne słowa Zbigniewa Ziobry. Tak skomentował wniosek do TK

- Polska ma się dobrze w UE. Rząd chce, aby nasz status nie był gorszy od Niemiec - powiedział Zbigniew Ziobro, komentując zamieszanie po zakwestionowaniu części traktatu UE. Jak podkreślił, "organizacja sądownictwa to wyłączna kompetencja państw członkowskich Unii".

Share
Mocne słowa Zbigniewa Ziobry. Tak skomentował wniosek do TK
Źródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d4c1ems

Minister sprawiedliwości wniósł o stwierdzenie niekonstytucyjności jednego z przepisów traktatu o funkcjonowaniu UE. Kwestionuje artykuł, który pozwala sądom krajowym zadawać pytania prejudycjalne do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

- Ani o jotę, ani o przecinek nie zmieniam naszego stanowiska, które wielokrotnie przedstawialiśmy. Organizacja sądownictwa to wyłączna kompetencja państw członkowskich UE - powiedział Ziobro na konferencji prasowej. - Jeżeli niemiecki trybunał wypowiedział się nt. kompetencji państwa w zakresie ustroju sądów, to też możemy zadać pytanie TK - wskazał.

Minister stwierdził, że Polska "nie ma powodów do kompleksów", "sędziowie manipulują i mówią nieprawdę". Mówił też o "manipulacjach nadzwyczajnej sekty i kasty".

d4c1ems

- Działamy w porządku, oczekujemy rzetelnej debaty - podkreślił Ziobro.

Ostre komentarze

- To krok w stronę Polexitu - komentował wcześniej wniosek Ziobry rzecznik Stowarzyszenia Sędziów "Themis" Dariusz Mazur. - Dla mnie jako prawnika jest to po prostu niepojęte, bo wygląda na to, że nasz Trybunał Konstytucyjny ma zadecydować o tym, że Polska częściowo wypisuje się spod jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a więc łamie artykuł 267 Traktatu o Funkcjonowaniu UE. Jest to dla mnie szokujące - mówił.

- Ten krok nie ma charakteru ostatecznego wypowiedzenia członkostwa, ale to jest krok w stronę wyjścia z UE - przekonywał z kolei były wicepremier Leszek Balcerowicz w programie "Tłit".

Zobacz: Krok w stronę wyjścia z UE". Leszek Balcerowicz o decyzji Ziobry:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4c1ems

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c1ems
d4c1ems
Więcej tematów