Trwa ładowanie...

Mocne słowa Zbigniewa Ziobry. Tak skomentował wniosek do TK

- Polska ma się dobrze w UE. Rząd chce, aby nasz status nie był gorszy od Niemiec - powiedział Zbigniew Ziobro, komentując zamieszanie po zakwestionowaniu części traktatu UE. Jak podkreślił, "organizacja sądownictwa to wyłączna kompetencja państw członkowskich Unii".

Mocne słowa Zbigniewa Ziobry. Tak skomentował wniosek do TKŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d47gxdq
d47gxdq

Minister sprawiedliwości wniósł o stwierdzenie niekonstytucyjności jednego z przepisów traktatu o funkcjonowaniu UE. Kwestionuje artykuł, który pozwala sądom krajowym zadawać pytania prejudycjalne do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

- Ani o jotę, ani o przecinek nie zmieniam naszego stanowiska, które wielokrotnie przedstawialiśmy. Organizacja sądownictwa to wyłączna kompetencja państw członkowskich UE - powiedział Ziobro na konferencji prasowej. - Jeżeli niemiecki trybunał wypowiedział się nt. kompetencji państwa w zakresie ustroju sądów, to też możemy zadać pytanie TK - wskazał.

Minister stwierdził, że Polska "nie ma powodów do kompleksów", "sędziowie manipulują i mówią nieprawdę". Mówił też o "manipulacjach nadzwyczajnej sekty i kasty".

- Działamy w porządku, oczekujemy rzetelnej debaty - podkreślił Ziobro.

d47gxdq

Ostre komentarze

- To krok w stronę Polexitu - komentował wcześniej wniosek Ziobry rzecznik Stowarzyszenia Sędziów "Themis" Dariusz Mazur. - Dla mnie jako prawnika jest to po prostu niepojęte, bo wygląda na to, że nasz Trybunał Konstytucyjny ma zadecydować o tym, że Polska częściowo wypisuje się spod jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a więc łamie artykuł 267 Traktatu o Funkcjonowaniu UE. Jest to dla mnie szokujące - mówił.

- Ten krok nie ma charakteru ostatecznego wypowiedzenia członkostwa, ale to jest krok w stronę wyjścia z UE - przekonywał z kolei były wicepremier Leszek Balcerowicz w programie "Tłit".

Zobacz: Krok w stronę wyjścia z UE". Leszek Balcerowicz o decyzji Ziobry:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d47gxdq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47gxdq
Więcej tematów