Trwa ładowanie...

Mocne słowa Bidena. "Putin próbuje zlikwidować samą ideę bycia Ukraińcem"

Prezydent USA Joe Biden we wtorek po raz pierwszy oświadczył, że pojawia się coraz więcej dowodów, iż rosyjska inwazja na Ukrainę jest w istocie ludobójstwem. Dodał jednak, że ostateczna ocena zależy od prawników. Biden podtrzymał swoje wcześniejsze określenie użyte podczas przemówienia w fabryce etanolu w Menlo, w stanie Iowa.

Mocne słowa Bidena. "Putin próbuje zlikwidować samą ideę bycia Ukraińcem" Mocne słowa Bidena. "Putin próbuje zlikwidować samą ideę bycia Ukraińcem" Fot: PAP
d3xcr1r
d3xcr1r

- Tak, nazwałem to ludobójstwem - przyznał Biden dziennikarzom przed wejściem na pokład prezydenckiego samolotu Air Force One. - Jest coraz bardziej oczywiste, że Putin po prostu próbuje zlikwidować samą ideę bycia Ukraińcem, a wskazujące na to dowody są coraz liczniejsze - podkreślił.

Amerykański przywódca zapewnił, że USA umożliwią prawnikom zadecydowanie na poziomie międzynarodowym, czy "to można tak zakwalifikować, ale mnie wydaje się że tak".

Zełenski dziękuje

Jak zaznacza Reuters, Biden wielokrotnie określał Putina mianem zbrodniarza wojennego, ale dotychczas nie mówił, że Rosja dokonuje na Ukrainie ludobójstwa.

"Wasz rodzinny budżet, wasza zdolność do napełnienia baku, nie powinny zależeć od tego, że dyktator wypowiada wojnę i popełnia ludobójstwo na drugim końcu świata" - powiedział Biden podczas przemówienia w Menlo, w stanie Iowa. Prezydent określił wysokie ceny paliw w USA jako "podwyżkę Putina".

Na słowa Bidena zareagował prezydent Zełenski. "Nazywanie rzeczy po imieniu jest niezbędne, aby przeciwstawić się złu. Jesteśmy wdzięczni za pomoc USA udzieloną do tej pory i pilnie potrzebujemy więcej ciężkiej broni, aby zapobiec dalszym rosyjskim okrucieństwom" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy.

Ludobójstwo najcięższą zbrodnią

Zgodnie z prawem międzynarodowym ludobójstwo polega na działaniu mającym na celu unicestwienie - w całości lub w części - grupy narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej.

Konwencja ONZ precyzuje, że dotyczy to m.in. zabójstw, zadawaniu poważnych obrażeń, niszczeniu zdrowia psychicznego oraz uniemożliwianiu przyrostu naturalnego. Określenia "ludobójstwo", jako najcięższej zbrodni, użyto po raz pierwszy wobec nazistowskiego Holokaustu.

Putin się nie zawaha? "Drastyczne w skutkach"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3xcr1r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3xcr1r
Więcej tematów