PolskaMniejszość białoruska świętuje w Białymstoku

Mniejszość białoruska świętuje w Białymstoku

Organizacje mniejszości białoruskiej w
Polsce świętują w Białymstoku 90. rocznicę proklamowania
niezależnej Białoruskiej Republiki Ludowej.

25.03.2008 | aktual.: 25.03.2008 20:29

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/marsz-dla-wolnej-bialorusi-6038675512153217g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/marsz-dla-wolnej-bialorusi-6038675512153217g )
Marsz dla wolnej Białorusi

Obchody zorganizowały: Związek Białoruski w Rzeczpospolitej Polskiej, Białoruskie Zrzeszenie Studentów w Polsce, Białostockie Towarzystwo Historyczne oraz Tygodnik mniejszości białoruskiej w Polsce "Niwa".

Wykład dotyczący udziału Białorusinów z Białostocczyzny w proklamowaniu niezależnego państwa białoruskiego wygłosił historyk z Uniwersytetu w Białymstoku, dr Oleg Łatyszonek. Wręczone zostały też kwiaty najbardziej zasłużonym działaczom ruchu białoruskiego w Polsce. Z repertuarem pieśni patriotycznych i nastrojowych wystąpiła młodzież ze szkół z białoruskim językiem nauczania.

Zaplanowano też polską premierę filmu "The freedom day", pokazanego wcześniej podczas "Tygodnia Białoruskiego" w Parlamencie Europejskim, dotyczącego święta "25-ego marca" i jego roli dla tożsamości współczesnych i minionych pokoleń Białorusinów.

Na sali w białostockiej kawiarni Fama pojawiły się symbole niepodległej Białorusi: godło z Pogonią i biało-czerwono-biała flaga. W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym podlascy parlamentarzyści, przedstawiciele białostockiego magistratu oraz autorzy piszący w języku Białoruskim: Sokrat Janowicz i Nadzieja Artymowicz.

Z okazji święta odczytano przesłanie skierowane do Białorusinów, wystosowane przez przewodniczącą działającej na emigracji Białoruskiej Rady Narodowej (BRN) Ivonkę Survillę.

Szefowa rady podkreśliła w nim wagę podtrzymywania łączności wspólnoty białoruskiej rozproszonej po świecie oraz poszanowania symboli narodowych wolnej Białorusi, które są podstawowymi wartościami każdego narodu. Zwróciła też uwagę na to, iż dokument powołujący do życia niezależne państwo białoruskie jest najważniejszym dokumentem w nowożytnej historii tego narodu.

Rocznicę proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej 25 marca 1918 roku, mniejszość białoruska w Polsce obchodzi od lat 80. XX wieku. Traktuje ją jako najważniejszą uroczystość narodową i niepodległościową.

Wtedy nasi przodkowie wyznaczyli sobie i następnym pokoleniom zadanie - białoruskie niepodległe państwo. Święto to po dzień dzisiejszy nigdy nie było oficjalnym świętem na Białorusi, chociaż istnieje Republika Białoruś, ale odwołuje się do sowieckiej tradycji - powiedział dr Oleg Łatyszonek.

Podkreślił, że takie spotkania rocznicowe są najważniejszym w roku wydarzeniem dla wszystkich ludzi, dla których idea niepodległego państwa białoruskiego jest droga. Dodał, że w nich Białorusini szukają natchnienia do wytrwałości w osiągnięciu celu wolnej, niepodległej Białorusi.

Przedstawiciele mniejszości białoruskiej święto "25-ego marca", którego w obecnej Białorusi decyzją władz się nie obchodzi, traktują jako dzień dumy narodowej. Podkreślają, że od tego momentu Białoruś dołączyła do grona niepodległych państw Europy i choć nie trwało to długo - bo w styczniu 1919 roku powołano Białoruską Socjalistyczną Republikę Radziecką - to Białoruska Republika Ludowa wyznaczyła zadania wielu następnym pokoleniom.

Historycy podkreślają, że akt proklamowania niezależnej Białoruskiej Republiki Ludowej obudził przynajmniej w części społeczeństwa białoruskiego potrzebę państwowości.

Dokładnie nie wiadomo jak liczna jest mniejszość białoruska w Polsce. W ostatnim spisie powszechnym narodowość białoruską zadeklarowało niecałe 50 tys. osób. Liderzy tej mniejszości wyniki spisu uznają jednak za niewiarygodne. Sami szacują, że mniejszość białoruska w Polsce liczy, według różnych kryteriów, od 180-250 tys. osób. Większość mieszka w województwie podlaskim.

Źródło artykułu:PAP
rocznicapolskabiałoruś
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)