PolskaMniej wulgaryzmów w mediach

Mniej wulgaryzmów w mediach

Język w mediach staje się mniej wulgarny,
daleko jest jednak do osiągnięcia zadowalającego stanu - wynika ze
"Sprawozdania o stanie ochrony języka polskiego", sporządzonego
przez Radę Języka Polskiego, działającą przy Polskiej Akademii
Nauk. We wtorek przyjęli je senatorowie z Komisji Kultury i
Środków Przekazu.

Językoznawcy zauważyli, że "najskuteczniej przed wulgaryzacją broni się radio, zwłaszcza publiczne". Wulgaryzmy pojawiają się w programach muzycznych - tekstach piosenek niektórych nurtów, np. rapie, hip-hopie, hard-rocku, programach z udziałem polityków, programach typu talk-show, w komercyjnych radiostacjach, np. Radiu Tok FM. Mniej odporne na wulgaryzmy są programy telewizyjne.

Nowym zjawiskiem jest wulgarność w Internecie, zauważalna zwłaszcza podczas rozmów prowadzonych w ramach tzw. czatów. Badacze języka polskiego uważają, że występowanie wulgaryzmów związane jest z obserwowaną od dwunastu lat tendencją do upodobnienia się języka mediów do języka słyszanego na co dzień.

"Jeśli praca nad ochroną języka polskiego nie ma pójść na marne, lecz przeciwnie, zaowocować widoczną poprawą stanu polszczyzny publicznej, problem musi zyskać zainteresowanie najwyższych instytucji państwowych, być przez nie dostrzegany i doceniany" - napisano w podsumowaniu sprawozdania, które było efektem monitoringu prowadzonego w latach 2000-2002.

Senatorowie chcą zorganizowania na forum Senatu debaty o języku polskim, zintensyfikowania przez Radę Języka Polskiego monitoringu posługiwania się językiem polskim. Zamierzają również zwrócić się do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, Ministerstwa Kultury oraz Polskiej Akademii Nauk o zwiększenie środków na działanie Rady.

Zgodnie z Ustawą z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim, Rada Języka Polskiego jest organem opiniodawczo-doradczym w sprawie używania języka polskiego. Ma prawo wyrażać opinie dotyczące używania języka polskiego w działalności publicznej, a także ustalać zasady ortografii i interpunkcji języka polskiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)