Trwa ładowanie...
d4a90ri

Mniej pieniędzy dla partii

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał tzw.
ustawę tasiemcową, ograniczającą wydatki m.in. na partie
polityczne, modernizację armii oraz na drogi. To jedna z ustaw
okołobudżetowych zmniejszających przyszłoroczne wydatki.

d4a90ri
d4a90ri

W myśl podpisanej przez prezydenta ustawy, partie polityczne otrzymają od 80 do 50% przewidzianych dla nich subwencji na 2002 i 2003 rok (rząd chciał, by partie otrzymały 25% subwencji).

Subwencje będą obniżone proporcjonalnie, w zależności od wielkości partii i ich wyniku wyborczego: im większa partia tym obniżka subwencji będzie większa. Zmniejszona została o połowę dotacja za każdy uzyskany mandat parlamentarny.

Podpisana przez prezydenta ustawa zmienia 12 ustaw i przesuwa termin wejścia w życie niektórych przepisów zwiększających wydatki budżetu.

Największe oszczędności - w wysokości 2,1 mld zł - ma przynieść zmiana w sześcioletnim planie modernizacji i finansowania armii.

d4a90ri

Ustawa zakłada też kolejne opóźnienie, do 2003 roku, wejścia w życie przepisów o przeznaczeniu na budowę i remont dróg 35% wpływów z akcyzy paliwowej. Obecnie na ten cel trafia 30% tego podatku.

Przepisy o zwiększeniu wydatków na drogi miały wejść w życie już od 2001 roku, ale w ubiegłorocznej ustawie okołobudżetowej przesunięto termin o rok. W tym roku rząd zdecydował się na podobny zabieg, dzięki czemu w przyszłorocznym budżecie pozostanie 770 mln zł.

Kolejne 150-160 mln zł rząd zaoszczędził na ograniczeniu finansowania ekwiwalentów za deputaty węglowe. W 2002 roku z budżetu finansowane będą tylko deputaty dla emerytów i rencistów z kopalń, które postawiono w stan całkowitej likwidacji. Pozostałe deputaty zostaną sfinansowane przez spółki węglowe.

Ustawa zakłada też ograniczenie w 2002 roku dopłat z budżetu do regionalnych przewozów pasażerskich PKP do maksymalnej wysokości 300 mln zł.

Ustawa zmienia również prawo energetyczne. W 2002 r. do budżetu będzie odprowadzana część środków z opłat koncesyjnych pobieranych przez Urząd Regulacji Energetyki. (mp)

d4a90ri
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a90ri
Więcej tematów