Młodzieżowe Słowo Roku 2022: Essa. Co to znaczy? Trudno zgadnąć w ciemno

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 został rozstrzygnięty. W tym roku jury zdecydowało o przyznaniu tytułu zwycięzcy słowu essa, które było jednym z faworytów konkursu. Co oznacza?

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Znamy zwycięzcę
Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Znamy zwycięzcę
Źródło zdjęć: © Pixabay

"Głosami internautów przy dużej przewadze zwyciężyło słowo: essa - powszechnie znane i używane w środowisku młodzieży na znak radości, triumfu czy w ogóle pozytywnych emocji" - ogłosiło jury plebiscytu. Oprócz radosnego powitania, wyróżnione zostało jeszcze jedno słowo. Według kapituły konkursu, na uwagę zasłużyła również odklejka.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Co oznacza essa?

Zwycięska fraza była jedną z tych, którą wskazywano jako faworyta. Essa używana jest do opisania stanu pełnego wyluzowania, czegoś, co przyszło nam z łatwością. Często stosuje się ją do wyrażania radości, pozytywnych emocji i triumfu - jest wykorzystywania jako pozdrowienie lub pożegnanie. Słowo Essa pojawiła się w młodzieżowym slangu już kilka lat temu, jednak dopiero w tym roku zyskało ogromną popularność w Internecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

#15latRazem. Wiedzieliśmy, że język polski jest trudny. Ale nie, że aż tak

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Odklejka z wyróżnieniem

W tym roku kapituła konkursu zdecydowała o wyróżnieniu jeszcze jednej, wskazanej przez internautów frazy. Nagrodę Jury przyznano słowu odklejka, używanym w kontekście opisania staniu oderwania od rzeczywistości. Młodzież w ten sposób określa także osoby, które są nieobecne myślami, nie zachowują się odpowiednio do sytuacji. Fraza ta była już wcześniej używana w mowie potocznej, jednak "młodzież odkryła ją na nowo dzięki obecnym w slangu jednostkom z przedrostkiem od- odnoszącym się do osób, np.: odklejony, odklejus, odkleja".

Młodzieżowe Słowo Roku. Finałowa dwudziestka

W 2022 roku do plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku przesłano ponad 125 tysięcy zgłoszeń. Spośród nich, jury wybrało finałowych 20 zwrotów, na które internauci mogli oddać głos do końca listopada. Po zakończeniu głosowania, wyniki analizowano, biorąc pod uwagę nie tylko liczbę zdobytych głosów, ale także poprawność językową i kontekst społeczny. Essa dołączyła do zwycięzców z ubiegłych lat: śpiulkolotu, alternatywki, dzbana, XD. Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku jest rozstrzygany od 2016 r.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)