PolskaMłodzież wysłuchała oratorium ku czci Jana Pawła II

Młodzież wysłuchała oratorium ku czci Jana Pawła II

Tysiące młodych ludzi uczestniczyły we mszy świętej celebrowanej przez biskupa Jana Szkodonia, która była kulminacyjnym punktem Dnia Młodzieży podczas uroczystości odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

15.08.2009 | aktual.: 15.08.2009 23:45

Po mszy świętej wierni wysłuchali premierowej prezentacji "Oratorium kalwaryjskiego", które jest hołdem dla sanktuarium. Stworzyli je scenarzysta i dramaturg Zbigniew Książek oraz kompozytor Bartłomiej Gliniak. U stóp Wzgórza Ukrzyżowania wystąpiło około 160 wykonawców. Solistom, chórom i orkiestrze symfonicznej towarzyszyła sekcja rytmiczna z Krzysztofem Ścierańskim na gitarze basowej.

Kustosz sanktuarium, bernardyn ojciec Damian Muskus poinformował, że oratorium jest artystycznym dziękczynieniem za święte życie Jana Pawła II.

"Oratorium kalwaryjskie" w formie poetyckiej opowiada o trzech Wielkich Postaciach, które Bóg zsyłał na świat w tysiącletnich odstępach: Jezusie z Nazaretu, św. Franciszku z Asyżu i Janie Pawle II.

Przed południem młodzież uczestniczyła w Drodze Krzyżowej, odprawionej w intencjach Benedykta XVI i kanonizacji Jana Pawła II.

W niedzielę w kalwaryjskim sanktuarium odbędzie się zwieńczenie uroczystości odpustowych. Dróżkami Kalwaryjskimi przejdzie radosna procesja Matki Bożej Wniebowziętej. Przed bazyliką odprawiona zostanie suma pontyfikalna, której przewodniczył będzie kardynał Stanisław Dziwisz.

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z sanktuarium wybudowano Dróżki Męki Pańskiej. Uroczystości odpustowe w Kalwarii Zebrzydowskiej organizowane są od początku istnienia klasztoru. Szczególną oprawę otrzymały po II wojnie światowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)