Trwa ładowanie...
d2d9s8q
01-09-2010 14:55

Młodzież protestuje: "Wolna szkoła, religia do kościoła"

Młodzi Socjaliści inaugurację nowego roku szkolnego wykorzystali do rozpoczęcia akcji "Wolna szkoła, religia do kościoła", poprzez którą chcą skłonić uczniów do "świadomego i samodzielnego podejmowania decyzji związanych z ich światopoglądem". SLD chce, by minister edukacji Katarzyna Hall przedstawiła na posiedzeniu Sejmu informację nt. nauczania etyki w szkołach.

d2d9s8q
d2d9s8q

W ponad 40 miastach w Polsce Młodzi Socjaliści przed wybranymi szkołami rozdawali uczniom zakładki i ulotki z informacjami o prawach uczniów. Zamieszczono na nich m.in. informacje o tym, że uczniowie mają prawo: nie ujawniać swojego światopoglądu i nie uczestniczyć w lekcjach religii, domagać się, by lekcje te odbywały się na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej oraz żądać organizowania w szkole lekcji etyki, jeśli jest nią zainteresowanych co najmniej 7 osób.

Zdaniem Młodych Socjalistów, uczniowie mają również prawo domagać się usunięcia krzyży z eksponowanych miejsc w salach lekcyjnych, gdyż wywieszanie symboli religijnych w klasach narusza "wolność sumienia i wyznania oraz prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi poglądami".

- Chcemy poinformować młodych ludzi o ich prawach do świeckiej szkoły, a przy okazji rozpocząć publiczną debatę na temat dominacji jednego wyznania w szkolnej edukacji - powiedział krajowy koordynator akcji Jakub Klimczak.

Zaznaczył, że w walce o prawa ucznia i likwidację dominującego wpływu jednego wyznania na edukację w polskich szkołach Młodzi Socjaliści nie liczą na pomoc parlamentarnych partii politycznych, gdyż "żadna z nich nie jest zainteresowana zmianami w tej dziedzinie życia publicznego". "Warto natomiast liczyć na ruchy społeczne, które naprawdę chcą walczyć o prawa uczniów" - ocenił Klimczak.

d2d9s8q

Młodzi Socjaliści swoją akcję przeprowadzili m.in. w: Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Koninie, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

Jak poinformowała na konferencji prasowej w Sejmie wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska, wniosek do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny w sprawie informacji minister edukacji SLD złoży w przyszłym tygodniu.

- Chcemy zapytać minister edukacji, jak wygląda kwestia nauczania lekcji etyki w szkole. Z danych bowiem wynika, że religia jest nauczana aż w 72% polskich szkół, natomiast etyka w zaledwie 2,4% - powiedziała Piekarska.

Piekarska przypomniała, że SLD złożył w maju 2008 roku projekt zmiany ustawy o systemie oświaty, który zakłada m.in., że ocena z religii nie będzie umieszczana na świadectwie szkolnym i nie będzie ona też wliczana do średniej ocen. - Chodzi o to, aby były po prostu dwa świadectwa. Jeżeli ktoś uczęszcza na lekcje religii i takie świadectwo będzie mu potrzebne, taka ocena będzie mu potrzebna, to otrzyma drugie świadectwo - wyjaśniła.

d2d9s8q

Minister edukacji przypomniała, że zgodnie z prawem lekcje etyki mogą być organizowane na takich samych zasadach jak lekcje religii wyznań innych niż katolickie - tworzone są wtedy grupy międzyklasowe, a nawet międzyszkolne. - Jeśli są chętni, organ prowadzący szkołę ma obowiązek takie lekcje zorganizować - podkreśliła.

Jak dodała, danych dotyczących nauki etyki w szkołach jest wiele i są one analizowane. Według minister być może czasami uczniowie, którzy nie chcą chodzić na religię, nie chcą też wybrać etyki.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej, uczniowie mają do wyboru między etyką lub religią; udział w tych zajęciach nie jest jednak obowiązkowy, mogą nie chodzić na żadne z tych zajęć. Jeśli w szkole jest siedmiu uczniów, chcących uczęszczać na takie zajęcia, szkoła ma obowiązek je zorganizować. Jeśli w gminie jest trzech takich uczniów, to obowiązek organizacji zajęć w grupach międzyszkolnych ma gmina. Gmina ma obowiązek zorganizować lekcje nawet dla jednego ucznia.

d2d9s8q

Z danych MEN wynika, że w roku szkolnym 2009/2010 w szkołach uczyło 31 tys. nauczycieli religii i 828 nauczycieli etyki. Liczba szkół, w których uczyło się religii wynosiła 27 tys., a liczba uczniów, którzy uczą się w tych szkołach wynosiła 4,9 mln. Liczba szkół, gdzie prowadzone były lekcje etyki to 887, a liczba uczniów uczących się w tych szkołach to 250 tys. Liczba szkół, w których nie było ani lekcji etyki, ani lekcji religii, to 10 tys.

d2d9s8q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d9s8q
Więcej tematów