Młodzież coraz częściej sięga po marihuanę
Młodzież coraz częściej sięga po marihuanę - alarmują specjaliści. Popyt na "trawkę" zaczął rosnąć po zamknięciu sklepów z dopalaczami. Policja coraz częściej odkrywa plantacje konopi indyjskich - informuje dziennik "Rzeczpospolita".
Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii ocenia, że dopalacze rozchwiały rynek, a marihuana pojawiła się na nim jako substancja alternatywna. Potwierdzają to najnowsze badania młodzieży, zrealizowane w ramach programu ESPAD. Przynajmniej raz w życiu marihuanę paliło 37% uczniów szkół ponadgimnazjalnych i 24% gimnazjalistów. To o kilka, a nawet kilkanaście procent więcej niż w poprzednich badaniach.
Do wzrostu popularności marihuany przyczyniły się także akcje Ruchu Palikota i działaczy Ruchu Wolne Konopie, które chcą legalizacji tej używki. Poprzez takie działania coraz więcej nastolatków jest przekonanych, że palenie konopi nie szkodzi zdrowiu.
Jak podkreślił Janusz Sierosławski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, który opracowywał wyniki badań, liczba młodych ludzi, którzy palenie marihuany oceniają jako ryzykowne znacząco spadła - 30% uważa, że sporadyczne palenie może być groźne (w poprzednim badaniu 42%), a 66% za ryzykowne uważa regularne palenie (cztery lata wcześniej 79%).
Zdaniem socjologa, prof. Zbigniewa Nęckiego, taki scenariusz należało przewidzieć i uruchomić jakiś system zabezpieczeń. Przypomina także, ze marihuana działa destrukcyjnie na psychikę nastolatków. - Ci, którzy apelują o jej legalizację, powinni pamiętać, że w skład społeczeństwa wchodzą też wrażliwe, podatne na wpływy dzieci - podkreśla socjolog.