ŚwiatMłodzi Polacy i Niemcy wzięli się za białe plamy historii

Młodzi Polacy i Niemcy wzięli się za białe plamy historii

Uczniowie z Polski, Niemiec, Austrii i Czech przedstawili w Berlinie stworzoną przez siebie gazetę pt. "Białe Plamy". Przedstawiają w niej wydarzenia z czasów nazizmu, często przemilczanym, bądź zniekształconym przez propagandę.

Pierwszy z 30 tys. egzemplarzy gazety otrzymała kanclerz Niemiec Angela Merkel. Uznała ona projekt za inicjatywę, która mobilizuje do sprzeciwu wobec niesprawiedliwości i dyskryminacji oraz do poszukiwania prawdy.

Gazeta powstała w ramach inicjatywy o nazwie "Step21". Przez dziewięć miesięcy ponad 70 uczniów i studentów z czterech państw przeszukiwało archiwa, biblioteki i prowadziło wywiady ze świadkami historii. Następnie, wspierani przez dziennikarzy i historyków, zredagowali wspólną gazetę "Białe Plamy", opisującą osobiste historie ofiar reżimu narodowosocjalistycznego.

Uczniowie z Polski badali m.in. losy polskich robotników przymusowych w niemieckim mieście Greifswald i okoliczności "nocy kryształowej", czyli pogromu Żydów w Zabrzu w 1938 r. Pisali także o obozie koncentracyjnym Fort VII w Poznaniu.

We wspólnym artykule wstępnym młodzi dziennikarze upominają: "Nie możemy zadowalać się tym, że prawa człowieka istnieją na papierze, musimy je realizować w praktyce! To, co nam się wydaje oczywistością, musiało także w Europie zostać wywalczone".

Gazeta "Białe Plamy" trafi do szkół i ośrodków dla młodzieży w czterech krajach uczestniczących w projekcie.

"Step21" zrealizował projekt już po raz trzeci, po wydaniach z 2006 i 2008 roku.

Anna Widzyk

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)