Trwa ładowanie...
d2ob1dg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Młodzi egipscy Koptowie skazani za kpiny z islamu

• Sąd w Egipcie skazał trzech młodych Koptów za obrazę islamu na więzienie
• Czwarty z oskarżonych - 15-latek - został skazany na pobyt w poprawczaku
• Adwokat twierdzi, że chcieli sparodiować obcinanie głowy przez bojowników IS
• Scenę tę uwiecznił na wideo ich nauczyciel
• Mężczyznę w oddzielnym procesie skazano na 3 lata więzienia
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Młodzi egipscy Koptowie skazani za kpiny z islamu
(freeimages.com)
d2ob1dg

Trzech młodych Koptów w egipskiej muhafazie Al-Minja skazano w czwartek na kary więzienia od trzech do pięciu lat za sparodiowanie na wideo sceny muzułmańskiej modlitwy - podały źródła w prokuraturze. Czwartego, 15-latka, skazano na pobyt w poprawczaku.

Adwokat skazanych, którzy nie uczestniczyli w rozprawie, zapewnił agencję AFP, że w rzeczywistości chłopcy chcieli sparodiować scenę obcinania głowy, tak jak przeprowadzają ją dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS).

Maher Naguib powiedział też, że złoży odwołanie od wyroku, który określił jako trudny do zrozumienia, jego zdaniem bowiem chłopcy powinni zostać skazani na karę grzywny.

d2ob1dg

Surowy wyrok zapadł po fali procesów o bluźnierstwo.

Wideo nakręcił nauczyciel chłopców; skazano go na trzy lata więzienia w osobnym procesie o obrazę islamu.

Trwający 30 sekund filmik pokazuje, jak jeden z chłopców klęczy na podłodze i recytuje wersety Koranu, a dwóch stoi za nim i śmieje się. Jeden z nich macha ręką nad szyją drugiego w geście naśladującym ścięcie głowy.

Wideo pojawiło się w kwietniu zeszłego roku, wkrótce po ścięciu w Libii ponad 20 egipskich Koptów. Film wzbudził oburzenie muzułmanów; zaczęli oni nawoływać do wygnania ze wsi jego autorów. Zatrzymano ich i po spotkaniu wioskowej starszyzny nauczyciel wraz rodziną musiał stamtąd wyjechać.

d2ob1dg

Koptowie stanowią około 10 proc. ludności Egiptu. W większości poparli byłego dowódcę armii Abd el-Fataha es-Sisiego, który w 2013 roku odsunął od władzy demokratycznie wybranego prezydenta Mohammeda Mursiego związanego z Bractwem Muzułmańskim.

Sisi obiecuje wyeliminować religijny ekstremizm i zmodernizować - jak pisze agencja AP - dyskurs religijny.

d2ob1dg

Podziel się opinią

Share

d2ob1dg

d2ob1dg
Więcej tematów