ŚwiatMKCK: w Hims setki cywilów są uwięzionych bez pomocy

MKCK: w Hims setki cywilów są uwięzionych bez pomocy

W syryjskim mieście Hims, ogarniętym przez walki między siłami reżimu a opozycją, uwięzione są setki cywilów. Pracownicy organizacji pomocowych nie mają do nich dostępu - poinformował Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK).

MKCK: w Hims setki cywilów są uwięzionych bez pomocy
Źródło zdjęć: © AFP | Shaam News Network

Przewodniczący organizacji Jakob Kellenberger powiedział na konferencji prasowej w Genewie, że MKCK wspólnie z syryjskim Czerwonym Półksiężycem próbują wynegocjować rozejm między siłami rządowymi a rebeliantami w celu niezakłóconej ewakuacji cywilów i rannych uwięzionych w Hims.

- Jednoznaczna zgoda obu stron konfliktu (w sprawie przerwania walk) jest niezbędna - oświadczył Kellenberger w czasie prezentacji dorocznego raportu na temat działalności MKCK. Zwrócił uwagę, że "prowadzenie systematycznego dialogu z syryjską opozycją jest trudne", ponieważ działa tam wiele grup opozycyjnych.

Reżim prezydenta Baszara al-Asada zintensyfikował w ostatnim czasie ostrzał bastionów rebelii w miastach Hims, Dajr az-Zaur, Idlib, Dara i okolic Damaszku. 20 czerwca MKCK informował o otrzymaniu od syryjskich władz i opozycji zielonego światła na ewakuację cywilów, jednak próby przedostania się na stare miasto w Hims nie powiodły się z powodu intensywnego ostrzału.

MKCK jest jedyną organizacją międzynarodową działającą w Syrii, obok syryjskiego Czerwonego Półksiężyca.

Kryzysy 2011 roku

Kellenberger poinformował także, że w 2011 roku, w którym na Bliskim Wschodzie i w Afryce wybuchły niedające się przewidzieć kryzysy, z pomocy MKCK skorzystała w sumie rekordowa liczba 6,8 miliona ludzi, głównie w Afganistanie, Somalii, Syrii i Libii. - Skala kryzysów w 2011 roku, ich gwałtowność i wielkie potrzeby humanitarne, które z nich wynikły, stanowiły prawdziwe wyzwanie - przyznał.

Szef organizacji podkreślił też, że w wielu częściach świata stale wzrasta zapotrzebowanie na pomoc żywnościową, w związku z klęskami suszy czy powodzi. Pomoc żywnościową przekazano w ubiegłym roku prawie 5 milionom ludzi na świecie.

Jak poinformował, wydatki MKCK sięgnęły w 2011 roku około miliarda franków szwajcarskich (ok. 860 miliona euro). Organizacja musiała m.in. podwoić swój budżet dla Somalii, gdzie pogłębił się kryzys żywnościowy; Somalia pochłania największą część budżetu MKCK.

W ubiegłym roku organizacja interweniowała w 80 krajach, m.in. w Afganistanie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Libii, Sudanie, Sudanie Południowym, Somalii, Tunezji, Jemenie czy Pakistanie.

Kellenberger przewodniczył Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża przez 12 lat. 1 lipca zastąpi go były sekretarz stanu w szwedzkim MSZ Peter Maurer.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)