"Missa pro Pace" dla papieża
Jan Paweł II wysłuchał w piątek w watykańskiej Auli Pawła VI uroczystej "Missa pro Pace" Wojciecha Kilara. Utwór wykonany został przez orkiestrę i chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda.
To najwyższe wyróżnienie i najwyższe szczęście, które mogło mnie spotkać jako kompozytora - powiedział przed koncertem Wojciech Kilar. Tremę - jak dodał - tłumią obawy przed tym, jak oboje z żoną zniosą emocje wynikające z faktu, iż wśród słuchaczy jest Jan Paweł II.
Do tremy przed koncertem przyznał się także Kazimierz Kord. Zapewnił jednak, że nie martwi go akustyka w watykańskiej auli, przez niektórych muzyków określana jako "fatalna".
Kord zaznaczył, że wykonanie "Missa pro Pace" w Auli Pawła VI będzie pozbawione niektórych efektów dramatycznych, kontrastów i napięć, ale i tak, jego zdaniem, zachowany zostanie specyficzny charakter utworu, skomponowanego z niezwykłą oszczędnością środków wyrazu, ale i z "najwyższym wyrafinowaniem".
Wojciech Kilar skomponował "Missa pro Pace" w 2000 r. jako dzieło dedykowane Filharmonii Narodowej z okazji 100. rocznicy jej istnienia.
Watykańskie wykonanie utworu zaplanowano bez rozpoczynającego mszę organowego "Introit".
Utwór wykonany zostanie przez 100-osobowy chór i 112-osobową orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie z udziałem Izabelli Kłosińskiej (sopran), Jadwigi Rappe (alt), Charlesa Danielsa (tenor) i Romualda Tesarowicza (bas). Chórem dyryguje Henryk Wojnarowski.
"Missa pro Pace", po prawykonaniu z okazji jubileuszu Filharmonii Narodowej, wykonywana już była w Katowicach, Bydgoszczy, a także podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej przez Filharmonię Śląską.
Wojciech Kilar urodził się we Lwowie w 1932 r. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, a w jego bogatym dorobku kompozytorskim znalazł się także dedykowany papieżowi podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1983 r. utwór "Victoria" rozpoczynający się od słów "Veni, vidi e Deus vicit" (Przybyłem, ujrzałem, a Bóg zwyciężył), które przypisuje się Janowi III Sobieskiemu po zwycięskiej bitwie nad Turkami pod Wiedniem (1683). (mk)