Trwa ładowanie...
13-08-2009 12:27

Misja w Afganistanie to powód do dumy czy hańby?

Aż 84% osób uważa, że Polacy powinni wycofać się z Afganistanu. 15% badanych odpowiada, że powinni zostać. Ankieta Wirtualnej Polski wyraźnie wskazuje na nastroje Internautów: mają dość tej wojny i nie widzą sensu w kontynuacji polskiej misji w Afganistanie. Na argumenty „to nie nasza wojna” zwolennicy utrzymania polskiego wojska w Afganistanie odpowiadają: „Polacy muszą zdobywać doświadczenie, by lepiej chronić nasz kraj”.

Misja w Afganistanie to powód do dumy czy hańby?
d36fqxn
d36fqxn

Po śmierci Daniela Ambrozińskiego, polskiego kapitana poległego 10 sierpnia br. w Afganistanie, wśród Internautów rozgorzała dyskusja na temat tego czy Polacy powinni się wycofać z Afganistanu. Pierwsza grupa polskich żołnierzy została skierowana do Afganistanu w marcu 2002 roku. Od tego czasu zginęło w Afganistanie dziesięciu Polaków. Minister obrony narodowej Bogdan Klich stwierdził, że polskie wojska pozostaną w Afganistanie, bo taka jest polska racja stanu i od tego zależy przyszłość NATO.

Jak na to reagują nasi czytelnicy? Zdania są podzielone, choć wyraźnie przeważa stanowisko za wycofaniem się naszych wojsk z Afganistanu.

Polacy zdobywają doświadczenie

Polacy nie powinni wycofywać się z Afganistanu – takiego zdania jest 15% naszych Internautów. Andrzej uzasadnia to tym, że Afganistan jest dla Polaków poligonem, na którym żołnierze zdobywają praktyczne doświadczenie na polu walki. „Jest to miejsce, gdzie sprawdzany jest sprzęt, który później jest doskonalony” – pisze Andrzej. Uważa również, że dzięki temu, że polscy żołnierze zdobywają doświadczenie w Afganistanie, mogą lepiej chronić nasz kraj. Jego stanowisko popiera Racjonalista, który uważa, że ze szkoleniowego punktu widzenia to logiczne, bo przecież jeśli Polska zostanie zaatakowana, to lepiej, by broniła nas doświadczona i dobrze wyszkolona armia.

Wyjazdy polskich żołnierzy na misje są ważne również dla Ghaznimen. Uważa on, że gdyby nie polskie wojska w Afganistanie, to talibowie nadal kamieniowaliby publicznie kobiety za to, że chcą się wykształcić lub za to, że zostały zgwałcone.

d36fqxn

Internauci poruszają również temat zawodu żołnierza. Taka jest właśnie specyfika tej pracy. „Możliwość utraty życia to nieodłączna część tego zawodu” – pisze LB56. Zgadza się z nim gemini: „wstępując do wojska trzeba się liczyć z tym, że jak zajdzie taka potrzeba, to trzeba będzie walczyć i ginąć”.

Koniec okupacji Afganistanu!

Zdaniem większości naszych Internautów Wojsko Polskie powinno zostać wycofane z Afganistanu jak najszybciej. Uczestnictwo naszej armii w misjach pokojowych niektórzy z naszych czytelników nazywają „hańbieniem honoru żołnierza polskiego”. Przeciwnik_wojny uważa, że nie ma to nic wspólnego z polską racją stanu. „Żołnierz polski powinien bronić swojej Ojczyzny w razie zagrożenia, a nie być najemnikiem w wyprawach krzyżowych do innych państw i pełnić tam rolę okupanta. Żaden naród nie zaakceptuje obcego panowania. Czy to komuś to się podoba, czy nie, naród afgański będzie walczył z okupantem do ostatecznego zwycięstwa” – pisze Przeciwnik_wojny. Jego zdaniem dalsze ofiary polskich żołnierzy będą nieuniknione i całkiem niepotrzebne.

„Polskie wojsko powinno przede wszystkim bronić niepodległości naszego kraju” – pisze na forum gospodarnymiś. Wiele osób uważa, że Polacy nie powinni się angażować w sprawy i problemy, które nas bezpośrednio nie dotyczą. „To nie nasza wojna. Co takiego zrobili nam Afgańczycy, że nawracamy ich ogniem i mieczem?!” – uważa slawomir_d. „A co Polska ma wspólnego z Afganistanem?” – pyta olek.

„Wstyd mi, że w myśl odwiecznej polskiej zasady „za wolność naszą i waszą” pakujemy się na terytoria suwerennych państw” – pisze Feta. Dodaje, że chyba wiele osób zapomniało już o zaborach i najazdach na nasz kraj, bo „polska misja w Afganistanie jest przecież okupacją”. Zgadza się z takim stanowiskiem również Cez. Uważa on, że w ten sposób nie odmienimy talibów, a nasi żołnierze nadal będą ginąć. Ewunia pisze, że nie rozumie czemu polskie wojska nadal stacjonują w Afganistanie, ponosząc jednocześnie tak wysokie koszty i nie osiągając zamierzonego celu. Podobnie jak wiele osób na forum pisze, że Polacy powinni się bardziej skupiać na lokalnych problemach.

Ankieta Wirtualnej Polski została przeprowadzona 11 sierpnia 2009 roku wśród 6545 osób. Na pytanie „czy Polacy powinni się wycofać z Afganistanu” 84% osób odpowiedziało „tak”, 15% „nie”, zaś 1% badanych „nie ma zdania”.

Opinie Internautów zebrała Sylwia Mróz, Wirtualna Polska

d36fqxn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36fqxn
Więcej tematów