Misja Apollo 11 rozpoczęła się 50 lat temu. Po czterech dniach lotu pierwszy człowiek stanął na Księżycu
Apollo 11 wystartował 16 lipca 1969 roku. Jego głównym celem było lądowanie na Księżycu. Oprócz tego załoga miała za zadanie zebrać możliwie jak najwięcej próbek, zbadać powierzchnię Księżyca, a co najważniejsze przetestować sprzęt i wrócić na Ziemię. Jak tego dokonali? Jak wyglądało przygotowanie do misji Apollo 11 i pierwszego lądowania na Księżycu? Kalendarium Misji Apollo 11.
16.07.2019 15:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Apollo 11. Symulacje lądowania na księżycu
Podstawowym elementem szkolenia uczestników Apollo 11 były symulacje. Załoga była poddawana dziesiątkom testów na wytrzymałość, odporność fizyczną i psychiczną. Sprawdzano również, jak astronauci poradzą sobie z przeciążeniami oraz warunkami zbliżonymi kosmicznych.
Załoga Apollo 11 uczyła się również zbierania próbek. Sztukę tę opanowywali na pustyniach i w kraterach wulkanów. Zadanie nie było proste. Skafandry kosmiczne były bardzo ciężkie, a ruchliwość w nich mocno ograniczona. Dodatkowym elementem szkolenia z geologii, na których astronauci uczyli się rozpoznawania rodzajów skał.
Istotnym punktem szkolenia Apollo 11 było również przygotowanie astronautów na wodowanie lub awaryjne lądowanie w nieznanym otoczeniu. W tym celu uczestnicy misji Apollo 11 uczyli się zdobywać pożywienie w dżungli, czy też chronić się przed promieniowaniem na pustyni. Wszystko w pełnym wyposażeniu.
Apollo 11. Jak człowiek wylądował na Księżycu?
Cel misji Apollo 11 w założeniu był prosty. Wylądować na księżycu, zbadać jego powierzchnię i wrócić na Ziemię. W praktyce jego realizacja była ogromnym przedsięwzięciem poprzedzonym tysiącami testów.
Misja Apollo 11 rozpoczęła się 16 lipca 1969 roku. O godzinie 13:52 GMT (15:52 w Polsce) z Przylądka Kennedy’ego na Florydzie wystartowała rakieta Saturn V zawierająca moduł dowodzenia, moduł serwisowy „Kolumbia” oraz moduł księżycowy „Orzeł”.
17 lipca misja Apollo 11 skorygowała kurs na Księżyc, a o godzinie 20 GMT astronauci przekazali pierwszą transmisję telewizyjną ze swojej misji.
19 lipca członkowie misji Apollo znaleźli się w punkcie, w którym przyciąganie Księżyca jest większe niż przyciąganie Ziemskie. Astronauci na 10 godzin utracili kontakt z Ziemią. Po jej odzyskaniu przeprowadzili kolejną transmisję, po czym rozpoczęli kontrolę układów w module księżycowym.
20 lipca 1969 roku przeszedł do historii jako dzień lądowania na księżycu. O godzinie 17:47 GMT „Orzeł” odłączył się od „Kolumbii” i ruszył w kierunku powierzchni Księżyca. Historyczne lądowanie na księżycu miało miejsce o godzinie 20:17 GMT, czyli o 22:17 czasu polskiego.
Pierwszy człowiek na księżycu stanął dopiero 21 lipca o godzinie 2:56 GMT. Po ponad dwóch godzinach spędzonych na spacerze po powierzchni księżyca astronauci wracają do „Orła” i o godzinie 17:54 GMT startują w kierunku „Kolumbii”. Niespełna 4 godziny od startu „Orzeł” połączył się z modułem „Kolumbia”.
Misja Apollo 11 zakończyła się sukcesem 24 lipca o godzinie 16:50 GMT. Załoga wodowała wtedy na Oceanie Spokojnym.